تنفس صحیح راهی برای درمان استرس و اضطراب های روزمره

تنفس صحیح

هر لحظه در حال نفس کشیدن هستیم و همه می‌دونیم تنفس برای ادامه‌ی زندگی انسان ضروری‌ست. هنگامی که نفس می‌کشیم، سلول‌های خون اکسیژن تازه دریافت و دی اکسید کربن آزاد می‌کنند. دی اکسید کربن یک ماده‌ی زائد است که از طریق بازدم از بدن ما خارج میشه.

تنفس نامناسب موجب از بین رفتن تعادل بین میزان اکسیژن و دی اکسید کربن میشه. تنفس نامناسب به مرور میتونه منجر به ایجاد تنش و اضطراب، خستگی و سایر اختلالات جسمی و احساسی بشه.  متاسفانه اغلب اوقات ما انسان‌ها بدون فکر نفس می‌کشیم و از اهمیت تنفس صحیح و تاثیر شگفت انگیز اون بر سلامتی غافل میشیم. اغلب مردم از نحوه‌ی نفس کشیدن خود آگاه نیستند و نمی‌دونند که چطور نفس می‌کشند.

در ادامه با انواع تنفس و یک تمرین ساده برای رهایی از استرس آشنا میشیم.

ارتباط مستقیم تنفس با استرس و اضطراب

نفس کشیدن به دو دسته تقسیم میشه:

  • تنفس از طریق قفسه سینه
  • تنفس از طریق شکم (دیافراگمی)

هنگامی که فرد دچار اضطراب یا استرس باشه، تمایل داره که نفس‌های سریع و کم عمق بکشه. اینگونه نفس کشیدن‌های کوتاه از طریق قفسه سینه رخ میده. حتی گاهی اوقات که استرس زیادی رو تحمل می‌کنیم، اصلا متوجه نخواهیم شد که اصلا نفس می‌کشیم یا نه.

تنفس از طریق قفسه سینه، باعث عدم تعادل در میزان اکسیژن و کربن دی اکسید در بدن انسان میشه. این عدم تعادل موجب ایجاد سرگیجه، افزایش ضربان قلب، تنش‌های عضلانی و سایر احساسات ناخوشایند جسمی خواهد شد. اینگونه نفس کشیدن باعث میشه خون جاری در رگ‌ها به اندازه‌ی کافی اکسیژن دریافت نکنه و طبیعتا واکنش بدن ما انسان‌ها نسبت به کمبود اکسیژن از طریق استرس و اضطراب خودش رو نشون میده.

در نقطه‌ی مقابل تنفس شکمی یا دیافراگمی وجود داره، این روش تنفس از طریق دم و بازدم عمیق رخ خواهد داد. مثلا اگه به شکم یک نوزاد خوابیده نگاه کنید، خواهید دید که شکم او همگام با دم و بازدم، بالا و پایین می‌رود یا انسان‌های بالغ زمانی‌ که در خواب عمیق و آرامش بخشی باشند اینگونه تنفس می‌کنند و شکم‌شان بزرگ و کوچک می‌شود.

بیشتر بخوانید:  7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب

تفاوت تنفس از طریق قفسه سینه و شکم

یه روش آسون برای اینکه متوجه بشید از طریق قفسه سینه یا شکم نفس می‌کشید اینه: یک دست خود را روی شکم و دست دیگر روی قفسه سینه قرار بدید. شروع به نفس کشیدن کنید و ببینید کدام دست شما بیشتر بالا میاد. تنفس صحیح از طریق شکم صورت میگیره، بنابراین یکی از دستانی که روی شکم قرار داره باید بیشتر بالا بیاد. در واقع با هر دم شکم بزرگتر میشه و بالا میاد و با هر بازدم دوباره شکم کوچک میشه.

بنابراین هر زمان که دچار استرس و اضطراب شدیم، خیلی مهمه که تفاوت بین دوگونه تنفس رو به یاد بیاریم و سعی کنیم از طریق شکم نفس بکشیم.

یک تمرین تنفس و رهایی از استرس

دفعه‌ی بعدی که احساس کردید مضطرب شده‌اید این روش رو امتحان کنید:

  • شانه‌ها باید راحت باشند. به صورت عمیق و آرام از طریق بینی نفس بکشید. مطمئن شوید که شکم بزرگتر میشه و قفسه سینه بسیار کم بالا میاد.
  • بذارید فک راحت باشه. دهان خود را کوچک کنید و سپس بازدم رو از طریق دهان انجام دهید. در حین بازدم میتونید صدایی نرم و آهسته‌ی نفس خودتون رو بشنوید.

این تمرین تنفس رو برای چند دقیقه ادامه بدید. تمرین تنفس رو میشه ایستاده، نشسته و یا دراز کشیده انجام داد. انجام این تمرین هیچ محدودیتی نداره و در طول روز هر وقت که احساس کردید استرس داره به شما غلبه میکنه، به سراغ تمرین تنفس برید. بعد از چند دقیقه، ضربان قلب شما کمتر‌ میشه و استرس و اضطرابی که تا چند دقیقه قبل در شما به وجود اومده بود، اکنون ناپدید خواهد شد.

هر زمان که انجام تمرین برایتان سخت شد و یا فکر کردید که تمرکز روی نفس کشیدن باعث ایجاد اضطراب بیشتر در شما میشه، دست از تمرین بردارید. دوباره و در زمانی دیگر این تمرین رو برای رهایی از استرس انجام بدید.

آهنگ آرامشبخش

بیشتر بخوانید:  موسیقی بی کلام ذن برای درمان استرس، تعادل، آرامش و مدیتیشن


منبع: verywell mind

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید