بهترین زمان در طول روز برای انجام مدیتیشن

بهترین زمان مدیتیشن

معمولا برای من صبح‌ها زمان نسبتا آرام با موقعیت‌های بیشتری است تا ۱۰ دقیقه به مدیتیشن بپردازم. همچنین صبح‌ها بیشتر از هر وقت دیگه‌ای احساس راحتی و ریلکس بودن می‌کنم. عصرها آدم‌ بیشتر بی‌قرار و مضطرب است. با این تفاسیر به نظر شما بهتره صبح‌ها که بیشتر راحت و آرام هستیم مدیتیشن کنیم یا عصرها، که آرامش بیشتری از انجام مدیتیشن بگیریم؟

خب، از زوایای مختلفی میشه به این قضیه نگاه کرد. نکته‌ی مثبت درباره‌ی مدیتیشین در صبح این میتونه باشه که شما زمان کافی رو برای انجام این کار دارید. بنابراین جدای از تمام عوامل دیگه، من به شخصه دوست دارم مدیتیشن در صبح یک برنامه‌ی منظم و ثابت در تقویم روزانه‌ی من باشه. در حالیکه عصرها ممکنه شرایطی پیش بیاد که نظمی که مد نظر ماست به هم بخوره. بنابراین صبح‌ها بهترین زمان برای انجام مدیتیشن است.

اما عوامل دیگه‌یی هم هست که بهتره در نظر بگیریم. مدیتیشن معمولا به عنوان یک روش برای آرامش و ثبات ذهن، وقتی که بیش از حد درگیر امور میشه به شمار میره یا یک روش برای آرام‌سازی بدن وقتی که دچار استرس است. اما به نظر من پتانسیل های نهفته‌ی مدیتیشن بسیار فراتر از اینهاست. برای چی باید صبر کنیم تا دچار استرس و اضطراب شویم تا به یاد مدیتیشن کردن بیفتیم؟ وقتی در یک نظم مشخص مدیتیشن انجام بشه، باعث کاهش و جلوگیری از استرس خواهد شد. به این معنا که قرار نیست که به نقظه‌ی اضطرار برسیم تا بعد به فکر درمان باشیم.

به طور مشابه، مدیتیشن به ما در تمرکز بیشتر، آرامش درونی و خلاقیت و افزایش بهره‌وری کمک می‌کند. پس از انجام مدیتیشن دیگه تجربه‌ی کار کردن یک تجربه‌ی بیقرار و استرس‌زا نیست. در عوض کار تبدیل میشه به این که هر چیزی رو بعد از اتمام کار دیگری انجام بده و اینکه لحظه‌ی حال با لحظه‌ی حال دنبال میشه. گاهی اوقات بهتره کاری رو سریع انجام دهیم، گاهی بهتره به آرامی این کار رو انجام دهیم، اما اصل حضور در لحظه‌ی حال، زندگی رو کاملا تغییر می‌دهد.

پس فراموش نکنید تنها با ده دقیقه مدیتیشن در شروع روز، تفاوت چشمگیری در طول روز احساس خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:  ذهن آگاهی: راهی آسان برای رهایی از چرخه و تکرار عادات بد

منبع: Headspace

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

نویسنده‌ و مترجم

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

4 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید

error: