چرا باید گیاهخوار شویم؟ بهترین فواید رژیم گیاهخواری

فواید رژیم گیاهخواری

انتخاب رژیم گیاهخواری می‌تواند بهترین راه حفظ سلامتی و شادابی روح باشد. گیاهخواری یک رژیم غذایی کامل با مصرف بالای فیبر، ویتامین C و E، منیزیم، چربی اشباع‌نشده و بی‌شمار مواد شیمیایی گیاهی است. و همین موضوع دلیل میزان کلسترول و فشار خون پایین و خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های قلبی در میان گیاهخواران است.

همچنین هضم و دفع غذاهای رژیم گیاهخواری برای دستگاه گوارش به‌مراتب آسان‌تر هستند، در زمان کمتری می‌توان آن‌ها را پخت، سالم‌تر هستند و از همه مهم‌تر، پول کمتری برای تهیه آن‌ها باید هزینه کرد. سبزیجات و میوه‌ها نه تنها برای زندگی سالم حیاتی هستند؛ بلکه در حفظ محیط زیست نیز نقشی اساسی را ایفا می‌کنند.

۱. افزایش طول عمر

فاکتورهای زیادی روی افزایش طول عمر موثر هستند و انتخاب رژیم گیاهخواری یکی از آن‌ها است. هرچه میوه و سبزیجات بیشتری بخورید، مواد شیمیایی و توکسین کمتری در بدن شما ساخته می‌شود و همین امر به حفظ سلامتی در طول سال‌ها و نتیجتا به افزایش طول عمر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:  ازش استفاده کن یا اونو از دست بده - راهنمای رسیدن به سلامتی از سادگورو

۲. سطح کلسترول پایین‌تر

باور کنید یا نه، خوردن چربی‌های حیوانی هیچ فایده‌ای ندارد. از آنجا که کلسترول تنها درغذاهای حیوانی یافت می‌شود، رژیم‌های وگان گیاهخواری کاملا عاری از کلسترول هستند. هرچند کلسترول یکی از اجزای اصلی سلول‌های بدن انسان است؛ اما گیاهخواران نیازی به نگرانی در این مورد ندارند، چراکه بدن می‌تواند تمام کلسترول مورد نیاز خود را از غذاهای وگان به‌ دست آورد.

محققان کره‌ای پس از آزمایش درباره تاثیرات رژیم‌های گیاهخواری طولانی مدت به این نتیجه رسیدند که گیاهخواران میزان کلسترول و درصد چربی بدن پایین‌تری نسبت به همه‌چیزخواران دارند.

۳. کاهش خطر سکته و چاقی

گیاهخواران در گزینش غذایی خود آگاهانه‌تر عمل می‌کنند، معمولا دچار زیاده‌خوری نمی‌شوند و هنگام انتخاب غذا بر پایه احساسات عمل نمی‌کنند. و این موارد از موثرترین تمرین‌های رژیم‌های لاغری است. بخش اطفال بیمارستان دانشگاه بلژیک گفته است که انتخاب رژیم وگان می تواند راهکاری عالی برای کاهش خطر ابتلا به چاقی و سکته باشد.

۴. کاهش خطر انواع دیابت

بدن غیرگیاهخواران بلافاصله پس از صرف غذا، معمولا سطح بالایی از قند را تجربه می‌کند. غیرگیاهخواران با انتخاب رژیم گیاهخواری می‌توانند از این افزایش سطح قند جلوگیری کنند و میزان قند خون خود را ثابت نگه دارند. در رژیم‌های گیاهخواری سالم مواد غذایی به‌راحتی جذب می‌شوند و علاوه بر مغذی بودن، اسیدهای چرب کمتری دارند.

۵. پوست سالم

اگر دوست دارید پوستی سالم داشته باشید، باید میزان صحیحی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را با حجم زیادی از آب مصرف کنید. میوه‌ها و سبزیجاتی که گیاهخواران مصرف می‌کنند، مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی و میزان کافی از آنتی اکسیدان‌ها است. علاوه بر این، از آنجا که این مواد غذایی بر پایه آب هستند، مصرف آن‌ها به‌صورت خام، کمک بزرگی در دریافت و جذب مواد مغذی به بدن می‌کند.

میزان آنتی اکسیدان بالا در برخی از غذاهای رژیم گیاهخواری نیز شما را از بیماری‌ها در امان نگه می‌دارد و موجب سلامت پوست می‌شود.

بیشتر بخوانید:  زردچوبه ادویه شفابخش و رازهای شادی از زبان دکتر سانجای گوپتا

۶. میزان فیبر بالا

میوه‌ها و سبزیجات میزان فیبر بالایی نیز دارند که برای گوارش صحیح بدن فاکتوری اساسی محسوب می‌شود. همچنین فیبر به بهبود سوخت‌وساز و دفع سریع‌تر توکسین و دیگر مواد شیمیایی از بدن کمک می‌کند. اغلب غذاهای رژیم گیاهخواری بر پایه آب هستند که این موضوع نیز در تامین آب مورد نیاز بدن تقش موثر و مفیدی دارد.

۷. کاهش افسردگی

طبق تحقیقات، یک گیاهخوار نسبت به نسخه غیرگیاهخوار خود ممکن است شادتر باشد. همچنین محققان کشف کرده‌اند که وگان‌ها در مقایسه با افرادی که گوشت و ماهی مصرف می‌کنند، امتیاز پایین‌تری را در آزمون‌های افسردگی داشته‌اند.

فاکتور تازگی نیز در غذاهای رژیم گیاهخواری، به‌خصوص هنگامی که با مواد ارگانیک تهیه شده باشد، در کاهش افسردگی موثر است. بنابراین می‌توان گفت که گیاهخواری در پاکسازی ذهنی و داشتن افکار مثبت تا حدودی نقش دارد.

۸. بهبود عملکرد سوخت‌و‌ساز بدن

غذاهای گیاهی به‌راحتی هضم می‌شوند و عملکرد سوخت‌وساز بدن را در وضعیتی خوب حفظ می‌کنند. همچنین میزان سوخت‌و‌ساز بدن گیاهخواران در حالت استراحت بالاتر از همه‌چیزخواران است. بدین ترتیب هرچه این میزان بالاتر باشد، سرعت سوختن چربی در بدن نیز افزایش می‌یابد.

۹. کاهش خطر آب مروارید

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه آکسفورد، رابطه‌ای‌ قوی بین آب مروارید و رژیم‌های غذایی مصرفی وجود دارد و طبق آن افراد غیرگیاهخوار یا گوشت‌خواران بیشتر در معرض آن هستند و گیاهخواران و وگان‌ها کمتر.

۱۰. اقتصادی بودن

آخرین مورد از این لیست، اقتصادی بودن رژیم گیاهخواری است. شما با انتخاب این رژیم مانع از خرج مقادیر زیادی از پول خود می‌شوید. بدون شک غذاهای غیرگیاهی در مقایسه با غذاهای گیاهی گران‌تر هستند. از این جا به بعد انتخاب با شما است.

در پایان باید اضافه کنیم که گیاهخواری فوایدی بسیار بیشتر از موارد ذکر شده دارد و هدف از این مقاله بی‌احترامی به غیرگیاهخواران نبوده است.

بیشتر بخوانید:  خواص نوشیدن چای زردچوبه + روش تهیه چای زردچوبه


منبع: Krishi Jagran

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

نظر خودتون رو بنویسید