چرا ثروت کافی جذب نمی‌کنید؟ 4 راهکار درونی برای پولدار شدن

چگونه پولدار شویم

تجسم کردن آسان است. افکار منجر به احساسات می‌شوند، احساسات منجر به عمل و عمل کردن به نتیجه می‌نشیند؛ نتایجی که خودتان مجسم کرده بودید. مگر نه؟

خب، گاهی اوقات..

سایر اوقات، ما تلاش می‌کنیم به چیزهای خوب فکر کنیم تا حس خوبی پیدا کنیم و به دنبال آن کار درست را انجام دهیم و همه‌ی چیزهایی که همیشه می‌خواستیم را به دست آوریم. ولی ما همیشه آنچه را که همیشه می‌خواستیم، که برای بیشترمان پول فراوان است را به دست نمی‌آوریم.

پس کجای کارمان اشتباه است؟ جواب مرحله‌ای از این فرمول است که به نظر می‌سد ما غالبا فراموش می‌کنیم. یک مرحله‌ی بسیار مهم؛ اولین قدم.

به یاد میآورید که چند خط بالاتر گفتم ما «تلاش می‌کنیم» که به افکار خوب بیاندیشیم؟ آیا هرگز به این فکر کرده‌اید که چرا باید انقدر سخت تلاش کنیم یا چرا انگار همیشه باید با خود بجنگیم تا تصور کنیم که ثروتی انبوه در مسیرمان قرار خواهد گرفت؟

مشکل دقیقا همینجاست: با خود جنگیدن.

برای تغییر دادن افکارتان، ابتدا باید طرز فکر کلی‌تان درباره پول  که در گذشته‌تان شکل گرفته را بررسی کنید. این ساختارهای فکری که در ما ته‌نشین شده‌اند، تنها مختص مسائل مالی نیستند. اتفاقات بسیاری در کودکی و نوجوانی ما ساختارهای مشخصی را برای ما درباره رابطه، شغل، تصورمان از خود و … تعریف کرده‌اند؛ درست مثل سیستم عامل یک کامپیوتر که برنامه‌نویسی می‌شود. حالا ما باید کنترل این طرز تفکرهای‌مان را به دست بگیریم تا بتوانیم برای اصلاح و بهبودشان، برنامه‌ای جدید برایشان بنویسیم.

تی. هارو اِکِر نویسنده‌ی کتاب رازهای ذهن یک میلیونر می‌گوید: « ما در جهان دوگانگی‌ها زندگی می‌کنیم: بالا و پایین، تاریک و روشن، سرد و گرم، داخل و خارج، تند و کند، چپ و راست… . در نتیجه، اگر قوانین «بیرونی» برای پول هست، باید قوانینی «درونی» هم باشند. قوانین بیرونی شامل چیزهایی از قبیل هوش تجارتی، مدیریت مالی، استراتژی‌های سرمایه‌گزاری است؛ چیزهایی ضروری. اما قوانین درونی نیز به همین اندازه حائز اهمیت‌اند.»

برای پولدار شدن از کجا شروع کنیم؟

برای بالا بردن آگاهی‌مان و جذب پول بیشتر، باید طرز تفکرمان درباره پول را خوب بشناسیم. اِکِر معتقد است با فکر کردن به کودکی‌تان و پاسخ به این سه سوال می‌توانید تفکر مالی خود را بشناسید.

– وقتی کوچک‌تر بودم چه چیزی راجع به پول شنیدم؟

برای مثال: « پول علف خرس نیست! »

– مشاهداتم در رابطه با پول چگونه بوده؟

برای مثال: « ما همیشه اون‌‌‌قدری پول داشتیم که قبض‌هامون رو پرداخت کنیم؛ نه بیشتر نه کمتر»

– تجربیاتم در رابطه با پول چه بوده؟

برای مثال: « مامانم همیشه پول کلاس‌های منو می‌داد، اما به یاد ندارم خودش برای تفریح و سفر خودش خرج کرده باشه. منم فکر می‌کردم که خب ما باید به لحاظ مالی خودمون رو دراولویت پایین‌‌تری از خونواده بذاریم.»

این سوال‌ها بسیار مهم‌اند چرا که تمام دیده‌ها، شنیده‌ها و مشاهدات ما در کودکی هستند که ساختارهای فکری امروز ما را می‌سازند. ساختارهایی که تعیین می‌کنند شما توانایی به دست آوردن چه چیزهایی را دارید، به چه چیزهایی می‌توانید برسید و چه چیزهایی را می‌توانید به دست آورید. افکار، باورها و شخصیت شما فاکتورهای اساسی در تعیین میزان موفقیت‌تان هم در زمینه مالی و هم در سایر زمینه‌ها هستند.

شما طرز فکرتان را کنترل می‌کنید و افکارتان، زندگی‌تان را تعریف می‌کنند.

پس اگر شما نگرشی منفی نسبت به پول دارید- احساس بدی در این باره نداشته باشید؛ زیرا همه ما به صورت بالقوه این افکار را داریم- شما می‌توانید آن را اصلاح کنید؟

من اسم این را « برنامه‌نویسی دوباره» می‌گذارم چرا که در حقیقت هم شما باید از نو بخش‌هایی از ذهن‌تان را تغییر دهید که همیشه در ناخودآگاه‌تان بهتان می‌گوید:

  • « من فقط 18 میلیون تومان در سال می‌تونم پول دربیارم»
  • « من اونقدری پول درمیارم که فقط  قبض و قسط بدم»
  • « من تا پول دستم میاد باید خرجش کنم»

شما فقط با خلاص شدن از دست این افکار تضعیف کننده نمی‌توانید وضعیت خود را تغییر دهید؛ بلکه باید رابطه‌تان با آن‌‌ها را تغییر دهید. به نقل از اِکِر، با انجام دادن این چهار کار می‌توانید این رابطه را تغییر دهید. اگر عمیقا و چندین مرتبه در روز تمرین‌شان کنید، به زودی شاهد تغییری در نگرش خود و افزایش درآمدتان خواهید بود:

اصول پولدار شدن چیست

1- آگاه باشید

نسبت به ترس‌های‌تان در مورد پول و کارهایی که کرده‌اید که منجر به عدم فزونی مالی در زندگی‌تان شده آگاه شوید. خبر خوب اینکه اگر سوال‌های بالا را از خود پرسیدید، این روند را آغاز کرده‌اید. شما در حال کشف و مشاهده‌ی الگوهای تخریب‌گر فکری‌تان هستید که سال‌ها همراه‌تان بوده‌اند. این کمک می‌کند که آن‌ها را کنار بگذارید و به تدریج، افکاری مثبت و سالم جایگزین‌شان کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ روش که به شما برای پیدا کردن صدای حقیقی و درونی‌تان کمک می‌کند

2- ریشه افکارتان را دریابید

با مشخص کردن دقیق الگوهای مالی‌تان در گذشته و تجاربی که در رابطه با آن داشته‌اید، دریابید که منشا طرز تفکر فعلی‌تان درباره پول چه بوده. سپس، ارتباط بین تمام تجربیات، افکار، اعمال و انرژی‌های‌تان درباره مسئله پول که بر پایه‌ی ترس‌های‌تان هستند را کشف کنید. این‌ها چگونه وضعیت مالی شما را خدشه‌دار کرده‌اند؟

بیشتر بخوانید: درک قدرت درون و استفاده از آن در زندگی

3- خود را جدا کنید

مثل ترک کردن یک رابطه ناسالم، حالا باید از افکار مخرب‌تان جدا شوید. تا به اینجا احتمالا دریافته‌اید که الگوهای رفتاری و افکار قبلی‌تان بی‌ارزش، غیر واقعی و دور از خود حقیقی‌تان اند. آیا متوجه شده‌اید که حالا می‌توانید انتخاب کنید که متفاوت فکر کنید، متفاوت عمل کنید و متفاوت از گذشته‌تان باشید؟ انتخاب‌تان چیست؟

بیشتر بخوانید: چطور گذشته و تمام اتفاقاتش را رها کنیم؟ 12 توصیه‌ برای رها کردن گذشته

روش پولدار شدن

4- از نو بسازید

ارزش این مرحله به تنهایی درست اندازه اهمیت کل روند است؛ اینجاست که ناخودآگاه‌تان را دوباره از نو می‌نویسید. باید روزانه تمرین‌هایی را انجام دهید که قدرت افکار و به دنبال آن، افزونی مالی‌تان را به‌ شما بازگرداند. احتمالا با خیلی از این تکنیک‌ها و تمارین آشنا هستید: مراقبه، تکرار کردن جملات مثبت و الهام‌بخش، یوگا، و یا مرور کردن کارهای‌تان در آخر روز تا ببینید کدام بخش اعمال‌تان مثبت و کدام بخش منفی بوده.

بیشتر بخوانید: 5 درس مهم و ساده از سادگورو برای تغییر درونی

نکته پایانی

از بین همه‌ی تکنیک‌ها می‌توانید آن را که بیشتر از همه برای شما جواب می‌دهد انتخاب کنید. نکته مهم این است که هر روز برای انجام دادن این تمارین وقت بذارید تا طرز فکر جدید و سالم بخصوص خودتان را بسازید. در این مرحله باید فراتر از صرفا حرف زدن یا خواندن درباره فراوانی مالی بروید؛ اینجا باید الگوی فکری قدرت‌بخش را بسازید!

ساختن این الگوی جدید در یک  روز، یک هفته یا حتی دو، سه ماه اتفاق نمی‌افتد؛ اما هرچه بیشتر برای شناخت الگوی ناسالم قبلی، فهمیدن ریشه‌های آن، ترک کردن‌شان و از نو ساختن الگوی جدید وقت بگذارید، هر روز قدری به هدف خود نزدیک‌تر خواهید شد.

به ذهن‌تان یاد بدهید که چگونه قدرت‌بخش‌تر راجع به پول بیاندیشد، تا نتایج اعجاب انگیزی در میزان درآمدی که کسب می‌کنید ببینید.

بیشتر بخوانید: روش کن ماری: جادوی برنامه ‌ریزی مناسب برای تغییر زندگی


منبع: mindbodygreen

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

شبنم براتی

شبنم براتی

میخوام که تا آخر دنیا رو بگردم و ببینم و یاد بگیرم

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: