چطور با اضطراب در روابط اجتماعی کنار بیاییم؟ دیدگاه سادگورو در این باره

اضطراب

  زمانی که با مردم حرف می‌زنم، استرس و اضطراب زیادی به سراغم میاد. دلیل اضطراب در روابط اجتماعی مربوط به ذهن خودمه؟ چرا آدم اجتماعی نیستم ؟ باید چیکار کنم؟ در ادامه پاسخ این سوالات را از سادگورو بخوانید.

سادگورو: حتما لغت یوگا رو شنیده‌اید، وقتی از یوگا حرف می‌زنیم، تصویر کش و قوس بدن به ذهن افراد میاد. اما این تصور اشتباه ا‌ست. در واقع یوگا به معنی اتحاد و پیوستگی‌ست.
به درک خودتون از جهان فکر کنید. درک شما دارای دو چیز است: یکی شما و دیگری جهان. در واقع شما در برابر جهان ایستاده‌اید. چنین درک نادرستی، به شما القا میکند که جهان همیشه یه رقیب برای شماست. دوباره فکر کن؛ واقعا میتونی در مقابل جهان به رقابت بپردازی و شکست نخوری؟ این حریف خیلی قدرتمنده و هر نوع مبارزه‌ای در مقابل اون به شکست منتهی میشه. پس بهتره در مقابل چنین حریف قدرتمندی مبارزه نکنیم.

به همین خاطر، راهی به نام یوگا وجود داره. یوگا یا پیوستگی به شما کمک میکنه تا به صورت آگاهانه تمام مرز‌های فردیت رو از بین ببرید. در چنین زمانی، دیگر رقیبی به نام جهان و یک شخص وجود نخواهد داشت. چرا چنین حسی از بین میره؟ چون فرد حس میکنه با تمام اجزای جهان یکی شده. پس دیگه نیازی به رقابت وجود نداره.
کمی یوگا کار کنید، وگرنه ذهن شما با انبوهی از تفکرات، ایده‌ها واحساسات ناخوشایند دست و پنجه نرم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  یوگا چیست ؟ پاسخ به 7 سوال متداول در مورد یوگا

سادگورو عارف هندی ادامه می‌دهد: هنگامی که این موضوع رو کمی باز کنید و مرز‌های خودتون رو از بین ببرید؛ احساس راحتی و آسایش به سراغ شما میاد. شما در گوشه‌ای نشسته‌اید و زمانی که به افراد دیگر نگاه می‌کنید، در واقع بخشی از خودتون رو مشاهده می‌کنید. با این تفسیر در برقراری ارتباط با افراد هیچ مشکلی نخواهید داشت. مرد، زن، بچه یا حیوان. زیرا بدون مرز و محدودیت به راحتی با تمام اجزای جهان ارتباط برقرار خواهید کرد. همیشه زمانی که برای خودتون مرز بخصوصی مشخص کنید، همیشه یه مشکل بوجود میاد.

زمان این فرا رسیده که برای خودتون آسایش و راحتی رو فراهم کنید، نه تنها با دیگر افراد، بلکه با کل جریان زندگی. در جریان بینظیر و زبیای زندگی، باید در آسایش و راحتی باشید. اگه اینطور نباشه، هیچ وقت نمی‌تونیم پتانسیل‌ها واستعداد‌های واقعی‌مون رو کشف کنیم.

هر فرد، یه نبوغ و استعداد منحصربفرد داره. اما حقیقت اینه که 99 درصد از افراد، به دنیا می‌آیند و می‌میرند اما استعداد منحصربفرد خودشون رو کشف نمی‌کنند. زمانی که دریچه این پتانسیل رو باز کنید، زندگی آسان می‌شود.

یوگا، یه علم کامل و بینظیر به شمار میره. یوگا به شما آموزش میده که چطور با بدن و هورمون‌های شیمیایی اون برخورد کنید و چطور با انرژی‌ها و تغییرات ذهنی کنار بیایید.
اگه شما به این سطح خاص برسید، هر اتفاقی که براتون رخ بده و با هر کسی که مواجه بشید، باز هم در راحتی و آسایش به سر خواهید برد. یادتون باشه اگه زندگی آسون نباشه، شخص هیچ وقت نمیتونه زندگی رو همونطور که هست تجربه کنه.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای انجام تمرین یوگا در خانه از زبان سادگورو


منبع: Isha Sadhguru

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید