7 راهکار عملی برای رسیدن به ذهنیت مثبت در زندگی

رسیدن به ذهنیت مثبت در زندگی

ذهنیت مثبت یا تفکر مثبت یکی از مفاهیم پرطرفدار بین مردم به شمار میاد و گاهی اوقات حرف زدن در مورد این باره به کاری کلیشه‌ای تبدیل میشه. امروز در این مقاله قراره در مورد 7 راهکار عملی برای رسیدن ذهنیت مثبت حرف بزنیم و نگاهی متفاوت به مسئله‌ی «ذهنیت مثبت» بندازیم.

مطالعات علمی زیادی مزایای فیزیکی و ذهنی تفکر مثبت رو ثابت کرده‌اند. به عنوان مثال: قدرت تفکر مثبت میتونه باعث افزایش اعتماد به نفس و خلق و خوی فرد بشه. داشتن ذهنیت مثبت در زندگی حتی باعث بهبود فشار خون بالا، افسردگی و اختلالات مربوط به استرس خواهد شد.

همه‌ی این مزایا خیلی خوب و عالی هستند، اما شاید یه سوال مهم برامون مطرح بشه:  ذهنیت مثبت یعنی چی دقیقا؟ هر کسی از ما میتونه قدرت تفکر مثبت رو در تصاویر مثبت، گفتگوی‌های درونی مثبت و یا خوشبینی تعریف کنه.

برای درک بهتر این موضوع و رسیدن به ذهنیت مثبت در زندگی با هم 7 راهکار عملی رو بررسی خواهیم کرد.

1- روز را با تاکید‌های مثبت شروع کنید

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، یه لحن مثبت رو به کار ببرید. تا حالا شده صبح دیر از خواب بیدار شده باشید و حالت کرختی و کسلی داشته باشید؟ و در پایان روز به این فکر کنید که چرا هیچ اتفاق خوبی در اون روز رخ نداده؟

دلیل این اتفاق اینه که شما اون روز رو با احساسات منفی و بدبینانه شروع کرده بودید. و همین حس منفی رو در مورد تمام اتفاقات دیگر آن روز داشته‌اید. اما به جای اینکه به احساسات منفی اجازه دهیم که روز ما رو خراب کنند، باید هر صبح رو با تاکیدهای مثبت آغاز کنیم. جلوی آینه بروید و با خود صحبت کنید: مثلا بگویید: «امروز قراره یه روز خوب باشه» «امروز میخوام بهترینِ بهترینِ خودم باشم»

در حین گفتن اینجور تاکیدات مثبت شاید مضحک به نظر برسیم، اما با گفتن همین جملات ساده می‌تونیم یه روز شگفت انگیز رو برای خودمون رقم بزنیم.

بیشتر بخوانید:  10 عادت خوب برای تجربه‌ی یک صبح زیبا

2- روی چیزهای خوب تمرکز کنید

هر روز وقتی در مسیر زندگی قدم برمیداریم با موانع و مشکلاتی روبرو میشیم، برای همین چیزی به نام یه روز کامل و فوق‌العاده وجود نداره. باید یاد بگیریم که روی چیزهای خوب تمرکز کنیم، هرچند که این چیزهای خوب کوچک باشه. از امروز به بعد هنگامی که با مشکلی یا مانعی روبرو شدید، سعی کنید روی نکات مثبت تمرکز کنید. راستش رو بخواید اصلا مهم نیست که این نکات مثبت کوچک یا بی اهمیت باشه.

به عنوان مثال: در ترافیک گیر کرده‌اید و بسیار کلافه شده‌اید، در چنین زمانی به این فکر کنید که الان یه زمان خوبه که بتونم به موزیک یا پادکست مورد علاقه‌ام گوش بدم. یا مثلا به فروشگاه رفته‌اید و سرانجام نتونستید مواد غذایی مد نظر خودتون رو پیدا کنید، به همین بهانه می‌تونید از مواد غذایی دیگه‌ای استفاده کنید و یه چیز جدید رو تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:  7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب

3- در موقعیت‌های بد چیزهای بامزه و خنده‌دار رو پیدا کنید

فرض کنید که من در شرایطی بسیار بدی قرار دارم، در چنین موقعیتی میتونم با احساسات منفی و سرزنش‌های بی‌دلیل اوضاع رو فقط بدتر کنم. اما خوب میشه یه جور دیگه هم رفتار کرد. اینکه در هر موقعیت سخت و دشوار، به اطراف خودمون بیشتر توجه کنیم و چیزهای بامزه و خنده‌دار رو پیدا کنیم. آره چرا که نه؟ مگه چه ایرادی داره؟

اینکار باعث میشه بابت موقعیت‌های سخت زندگی خیلی غم و غصه نخوریم و طبعیتا زندگی برامون خیلی آسون‌تر از قبل میشه. وقتی دوباره در یک موقعیت سخت قرار گرفتید، به این فکر کنید که در آینده این تجربه‌ی سخت میتونه به یه داستان و خاطره‌ی خنده‌دار و بامزه تبدیل بشه. یا مثلا فکر کنید که احمقانه‌ترین روش برای گذراندن آخرین روز زندگی چی میتونه باشه؟ یا فرض کنید که مسخره‌ترین شغل دنیا رو برعهده دارید.

4- شکست به عنوان یک درس آموزنده

واقعیت اینه که هیچکدام از ما انسان‌ها کامل نیستیم. یعنی من، شما و یا هر کس دیگری مرتکب اشتباه میشه و شکست رو بارها و بارها تجربه میکنه. به جای تمرکز بر اینکه چگونه شکست خوردید، به این فکر کنید که دفعه‌ی بعدی باید چه کاری انجام دهید تا شکست به یه تجربه‌ی موفقیت‌آمیز تبدیل بشه.

5- تبدیل گفتگوی منفی به گفتگوی مثبت

چطور با خود صحبت می‌کنید؟ تا به حال متوجه‌ی گفتگوی درونی خودتان شده‌اید؟ در گفتگوی درونی با خود مهربان هستید یا خشمگین؟ راستش رو بخواید گفتگوی درونی منفی میتونه تاثیر بسیار بدی روی عملکرد و درصد موفقیت ما داشته باشه. گفتگوی درونی منفی به راحتی به وجود میاد اما به آسانی قابل تشخیص نیست.

اگه به گفتگوی درونی خودتان توجه نکنید به مرور این افکار منفی به قسمتی از وجود شما تبدیل می‌شوند و در نهایت باعث تنزل تصویر فردی و کاهش اعتماد به نفس شما خواهند شد. در ابتدا گفتگوی منفی را پیدا کنید. بعد از شناسایی سعی کنید این گفتگوی منفی رو به یک گفتگوی مثبت و دوست‌داشتنی تبدیل کنید.

مثلا من در انجام کاری خوب نیستم و این فکر به ذهنم میاد که «تو اصلا استعداد انجام اینکارو نداری. تو به درد اینکار نمیخوری. تو واقعا افتضاحی.» من این گفتگوی منفی رو شناسایی میکنم و اون رو تبدیل به یه گفتگوی مثبت میکنم : «اینقدر تمرین میکنم تا در انجام اینکار خوب باشم. در انجام چنین کاری شاید خوب نباشم اما با تمرین و تلاش میتونم تو این کار بهترین بشم»

6- به لحظه‌ی حال توجه کنید

بیایید زندگی در لحظه‌ی حال رو تجربه کنیم، نه امروز، نه این ساعت، دقیقا همین لحظه. فرض کنید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده بحث کرده‌اید، خیلی حال‌تون گرفته و از دست همه چی عصبانی هستید. در چنین شرایطی به لحظه‌ی حال توجه کنید. به نظرتون اتفاقاتی که در لحظه‌ی حال رخ میده خیلی بد و ناخوشاینده؟ یقینا نه.

فقط برای 5 دقیقه‌ اون اتفاق ناخوشایند رو فراموش کنید و تنها روی لحظه‌ی حال تمرکز کنید. اکثر اوقات این لحظه‌ی حال اونقدرها هم که فکر می‌کنیم بد نیست. منشا بیشتر افکار منفی مربوط به خاطرات گذشته یا اتفاقات نیافتاده آینده است. برای همین وقتی در لحظه‌ی حال باشیم بسیاری از افکار منفی خود به خود ناپدید خواهد شد.

7- دوستان، مربیان و همکاران مثبت پیدا کنید

هنگامی که در اطراف شما افرادی مثبت اندیش حضور داشته باشند، طبیعتا می‌تونید از طریق آنها چشم‌اندازها، داستان‌ها و جملات مثبت رو بشنوید. به یاد داشته باشید که انرژی کلمات مثبت روی افکار، ذهنیات و ناخودآگاه شما تاثیری بینظیر دارند.

پیدا کردن افراد مثبت در زندگی کمی سخته اما قبل از این کار باید از احساسات منفی رها شوید. فراموش نکنید که ما در دنیای انرژی‌ها زندگی می‌کنیم. اگر به دیگران و محیط اطراف خود انرژی مثبت دهیم، دیگران نیز به ما انرژی مثبت خود را منتقل خواهند کرد.

برای رسیدن به ذهنیت مثبت در زندگی میشه از این راهکارها در هر شرایط و زمانی استفاده کرد. با افزایش قدرت تفکر مثبت بازدهی ما نیز بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  چه اتفاقی میفته اگه 30 روز دست از غر زدن و شاکی بودن برداریم؟

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: