با 6 تاثیر مثبت ورزش آشنا شوید

تاثیر مثبت ورزش

حرف زدن در مورد تاثیر مثبت ورزش خیلی کلیشه‌ای شده. راستش رو بخواید همه در این باره حرف زده‌اند و مطمئنم که همه‌ی ما میدونیم که چقدر ورزش خوبه و چه تاثیرات مثبت فراوانی روی زندگی‌مون داره.

درسته که خیلی‌ها در مورد تاثیر ورزش بر سلامتی نوشته‌اند، اما بازم لازمه که در این باره مطالعه کنیم و دوباره به تاثیر ورزش فکر کنیم و شاید از همین فردا دوباره به سراغ ورزش بریم. بخاطر همین امروز تصمیم گرفتم درباره‌ی تاثیر مثبت ورزش براتون بنویسم.

همه‌ی ما می‌دونیم که چقدر ورزش خوبه، اما پس چرا به سراغش نمیریم؟ ترس، یکی از دلایل اصلی‌ست که موجب میشه به سمت ورزش نزدیک نشیم. بعضی افراد فکر می‌کنند که داشتن فعالیت فیزیکی خیلی سخت و مشکله و شاید گاهی هم ناخوشایند باشه. احتمالا به خاطر همین، خیلی از ما ها دوست نداریم ورزش کردن رو تجربه کنیم. اما واقعیت اینه که داشتن فعالیت‌های فیزیکی، اونقدرا هم که فکر می‌کنیم سخت نیست.

در ادامه با اثرات ورزش روی ذهن و جسم خودمون بیشتر آشنا میشیم.

1- هیچ کسی شما رو مسخره نمیکنه و بهتون نمیخنده

یکی از بزرگترین ترس‌هایم در مورد ورزش این بود که «وقتی برم باشگاه و شروع به تمرین کنم، همه‌ی افراد حاضر در اونجا به من به چشم یک آماتور نگاه می‌کنند و به نحوه‌ی تمرین‌ام خواهند خندید.» شاید براتون خیلی مسخره به نظر برسه، یا شاید هم خودتون این تجربه رو داشتید. اما همین ترس باعث میشه که خیلی افراد اصلا به سمت باشگاه نروند.

اما خب من به این ترس غلبه کردم و در باشگاه ثبت نام کردم. اوایل چنین احساسی به من دست می‌داد، اما به مرور متوجه شدم که تصور من در این زمینه کاملا اشتباه بوده. واقعیت یه چیز دیگه بود. هیشکی به من نگاه نکرد، هیشکی به نحوه‌ی تمرین‌م نخندید و هیشکی منو مسخره نکرد.

در نقطه‌ی مقابل با افراد جدیدی آشنا شدم. سوال‌هایی که برایم پیش می‌اومد رو ازشون میپرسیم و اونها نیز جواب می‌دادند و منو تشویق می‌کردند. واقعیت اینه که همه‌ی افراد بالاخره از جایی باید شروع کنند و شما نیز از شروع ورزش نترسید. یادتون باشه در مسیر رسیدن به تناسب اندام، همه‌ی افراد شبیه هم نیستند و هر کس در جایگاه متفاوتی قرار داره.

خیلی از افراد دوست دارند که فعالیت فیزیکی داشته باشند، اما به خاطر خجالت، اصلا به سمت ورزش نمی‌روند. احساس خجالب به این افراد غلبه میکنه و سرانجام باعث میشه که به دنبال اشتیاق و هدف خودشون نروند. بنابراین دلسرد می‌شوند، در خانه می‌مانند، سبک زندگی ناسالم‌شان را ادامه می‌دهند و احساس ناامیدی و افسردگی می‌کنند.

من اینجام که بهتون بگم این ترس از ورزش، تنها در ذهن ما وجود داره و در واقعیت چنین چیزی اصلا وجود خارجی نداره.

2- ورزش بیشتر = انگیزه بیشتر

آیا شما کمبود انگیزه دارید؟ وقتی صبح از خواب بیدار میشی، هیچ انگیزه‌ای در تو وجود نداره که به تو قدرت بده تا با تمام هیجان‌ت با اتفاقات زندگی روبرو بشی؟

خیلی جالبه که بدونید ورزش باعث افزایش انگیزه میشه. مثلا در باشگاه فیتنس یا هر کلاس ورزشی‌ای دیگری ثبت نام می‌کنید. بعد از چندین جلسه، پیشرفت خود را خواهید دید. مشاهده‌ی همین پیشرفت، باعث ایجاد انگیزه بیشتر میشه.

شاید با خودمون بگیم که « بابا گفتن‌ش آسونه، وقتی به عمل برسی خیلی سخت‌تر میشه از این حرفا میشه.» قبول دارم که بعضی وقت‌ها گفتن‌ش خیلی آسونه اما نباید به بهانه‌های الکی اجازه بدیم که ما رو از ورزش کردن منصرف کنه.

بعضی وقت‌ها لازمه حرف زدن در مورد چیزهای خوب رو تموم کنیم و به اونها حرف‌های خوب عمل کنیم. از جامون بلند بشیم، لباس بپوشیم و بدون هیچ پیش داروی و قضاوتی به سراغ ورزش بریم. عملگرا بودن باعث میشه اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خودمون داشته باشیم، چون به شک‌ها و تردید‌های مختلف اهمیت بیش از حد نمی‌دهیم.

اگه از انجام چیزی ترس داشته باشید، بهترین کار برای غلبه به این ترس اینه که از روی مبل بلند بشید و به سراغ انجام اون کار برید. دقیقا همین الان. همین الان تصمیم بگیرید و در همین لحظه به سراغ انجام اون کار برید. به ترس بها ندید. اولین قدم رو بردارید و ورزش رو شروع کنید. بعد از چند روز از مشاهده‌ی پیشرفت‌‌تان، شگفت زده خواهید شد و احساس رضایت بینظیری در شما پدیدار میشه.

3- ورزش باعث ایجاد حال خوب میشه

انسان‌ها با دو چیز انگیزه می‌گیرند: اول اینکه از ناراحتی و درد پرهیز کنند و دوم اینکه لذت ببرند. در این بین، ورزش باعث ایجاد لذت و حال خوب در فرد میشه. روزهای اول، شاید خیلی خوشایند به نظر نرسه و فرد یه ذره احساس معذب بودن بهش دست بده. اما با گذشت زمان تاثیر خوب ورزش روی اندام‌ها نمایان میشه. زمانی که تاثیرات  مثبت ورزش رو ببینید، انگیزه‌ای بیشتر به سراغ‌تون میاد و داشتن انگیزه خود به خود منجر به ایجاد حال خوب میشه.

مطمئنا بعد از مدتی، اونقدر از ورزش کردن لذت میبرید که اگه یه روز نتونید فعالیت فیزیکی داشته باشید، ناراحت میشید و احساس گناه به شما دست میده.

بیشتر بخوانید:  15 راهکار برای رسیدن به حال خوب و حس خوشبختی در زندگی

4- ورزش باعث شناخت خودت میشه

تا قبل از اینکه در باشگاه ثبت نام کنم، همیشه در مورد شروع ورزش شک و تردید داشتم و فکر میکردم ورزش خیلی سخت و ناخوشاینده. اما تمام این باورها غلط و نادرست بودند.  ولی خوب خیلی از ماها به این باورهای نادرست بیش از حد اهمیت میدیم چون همیشه خودمون رو دست کم می‌گیریم.

البته ورزش همیشه هم آسون نیست، اما همه‌ی ما این توانایی رو داریم که از همین امروز ورزش رو شروع کنیم و اصلا مهم نیست که بدن‌مون خیلی رو فُرمه یا نه، اضافه وزن داریم یا نه.  چیزی که مهمه اینه: «قدم اول رو بردارید و به اون صدای منفی درون‌ خودتون بها ندید.»

به نظرم ورزش باعث میشه خودمون رو بیشتر بشناسیم. از توانایی‌ها و پتانسیل‌های بینظیر خودمون باخبر بشیم و بتونیم خودمون رو کشف کنیم.

5- تاثیر مثبت ورزش روی تمام جنبه‌های زندگی

یکی از تاثیرات فوق‌العاده ورزش اینه که روی تمام جنبه‌های زندگی شما اثر مثبت میذاره. میزان ضربان قلب بهتر میشه، شب‌ها راحت‌تر می‌خوابید، انرژی بیشتری برای فعالیت‌های روزانه دارید، توانایی تمرکز شما بیشتر میشه و ذهن‌تون در مورد اهداف روشن‌تر خواهد شد و این فقط  شروع ماجراست!

از تجربه‌ی خودم براتون میگم: داشتن یک برنامه‌ی منظم ورزشی در طول هفته، بهم کمک کرد تا در زمینه‌های دیگر زندگی‌ام، اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای بیشتری داشته باشم و در مقابل مشکلات و موانع، استقامت بیشتری نشون بدم. به مرور متوجه شدم که ترس، تردید و شک‌ها از ذهن من ناپدید شده. روابط‌‌‌م با دیگر افراد خیلی بهتر شده. و همچنین به تغذیه سالم و غذاهایی که میخورم خیلی دقت میکنم.

بعد از مدتی میلی در من به وجود اومد که میخواستم  چیزهای جدید رو تجربه کنم، چیزهایی که زمانی برایم دلهره‌آور بودند و هیچوقت نمیخواستم به سمت‌شون برم. نه اینکه تونسته باشم همه‌ی ترس‌های خودم رو ازبین ببرم. هنوز هم بعضی ترس‌ها رو د خودم دارم اما این ترس‌ها شبیه گذشته قدرتمند نیستند و نمی‌تونند روی من تاثیری بذارند.

بیشتر بخوانید:  25 راهکار موثر و عملی برای افزایش اعتماد به نفس

6- برای انجام ورزش به زمان زیادی نیاز نیست

یکی از بهانه‌هایی که برای ورزش نکردن میاریم، کمبود وقته. احتمالا به خودمون میگیم که: «من که همیشه سرم شلوغه. صبح تا شب سرکارم. خیلی دوس دارم برم ورزش ولی اصلا وقت نمیکنم» و ده‌ها بهانه‌ی دیگر.

راستش رو بخواید همه‌ی ما میتونیم 30 تا 45 دقیقه از وقت خودمون رو به ورزش اختصاص بدیم. نیم ساعت واقعا زمان خیلی زیادی نیست. به معنایی دیگر، شما نیم ساعت از تایم روزانه رو برای سلامتی و بهبود فردی خودتون صرف می‌کنید. و چه کاری بهتر از این؟

خوشبختانه امروزه گزینه‌های زیادی برای ورزش وجود داره. شما می‌تونید در کلاس یوگا، پیلاتس یا ایروبیک ثبت نام کنید. ثبت نام در باشگاه‌های فیتنس و بدنسازی هم یکی دیگه از گزینه‌هاست. یا می‌تونید برنامه‌ی منظمی برای دوچرخه سواری، کوهنوری و شنا هم داشته باشید. یا اگر به ورزش‌های گروهی با اعضای خانواده یا دوستان علاقه دارید، والیبال، فوتبال و تنیس هم میتونه یکی از گزینه‌ها باشه.

به هر رشته‌ی ورزشی که علاقه دارید، همون رو امتحان کنید. مهم‌ترین نکته اینه که از همین امروز ورزش رو شروع کنیم و انجام کار خوب رو به تعویق نندازیم.

همیشه به یاد داشته باشید که با ورزش کردن، به نوعی در سلامتی خودتون سرمایه‌گذاری می‌کنید، به خودتون قدرت و اعتماد به نفس می‌بخشید و باعث بهبود زندگی خودتون خواهید شد.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای انجام تمرین یوگا در خانه از زبان سادگورو


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید