5 راهکار ذهنی برای غلبه بر استرس قبل از اولین قرار

اولین قرار

معمولا اولین قرار با یک شخص جدید برای اغلب افراد پر از استرس و اضطراب است. قبل از اینکه زمان دیدار فرا برسد مدام به اینکه چه چیزی بپوشید، چه حرف‌هایی بزنید، و یا درباره اینکه از طرف مقابل خوشتان می‌آید یا نه فکر می‌کنید.

اما دقیقا درست در روزی که با شخص مورد نظر قرار دارید ممکن است درجه‌ی استرس شما چندین برابر روزهای قبل شود. خوشبختانه روش‌های ساده‌ی ذهنی و موثری وجود دارد که می‌توانید برای ریلکس شدن خودتان به کار ببرید. در ادامه 5 راهکار ذهنی برای غلبه بر استرس قبل از اولین قرار خواهید خواند.

” بهترین قرار زمانی است که هیچ چیزی خوب پیش نمی‌رود، اما در انتها تمام چیزی که شما دو نفر می‌خواهند، دیدار دوباره‌ی یکدیگر است”
– دیلان اُبرایان

1- به زبان بدن خود توجه کنید

اعصاب بدن پیش از اولین قرار منجر به کمبود اعتماد نفس در شخص می‌شود. در این موقعیت اگر اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید کمتر دچار استرس خواهید شد. یک روش برای غلبه بر این استرس به کار بردن «پوزیشن قدرت» است. طبق تحقیقات انجام شده این پوزیشن باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می‌شود.

ایستادن شبیه سوپرمن در حالیکه دستهای مشت کرده‌تان را به کمرتان زده‌اید باعث افزایش حس قدرت در شما می‌شود. یا همانطور که روی صندلی نشسته‌اید پاهای خودتان را روی میز قرار دهید و دستهایتان را پشت سرتان جمع کنید؛ یا با سینه‌ای جلو داده بایستید و مشتهایتان را بالا ببرید (ایده‌ی این پوزیشن در واقع اشغال فضای بیشتر توسط بدنتان است). برای دو دقیقه در این پوزیشن بمانید. با این روش نه تنها در حین ملاقات خود احساس اعتماد به نفس بیشتر می‌کنید بلکه به شما کمک می‌کند تا ریلکس و راحت باشید.

2- دیدگاه ذهنی خود را تغییر دهید که «چه کسی اهمیت می‌دهد؟»

معمولا علت مضطرب شدن ما توقعات ماست و اینکه می‌خواهیم همه چیز خوب پیش برود. گذشته از اینها شما مایل هستید این فرد خاص را بعد از اولین قرار هم ملاقات کنید و از این رو دوست ندارید قرار ناموفقی داشته باشید. پس جای تعجبی ندارد که فشار و اضطراب زیادی را متحمل شوید، مگه نه؟

اگرچه با یادآوری این نکته که افراد مناسب زیادی در این جهان وجود دارند و این تنها یک قرار است ( یا اینکه فرد ایده‌آل شما شرایط را درک خواهد کرد) می‌توانید اضطراب خودتان را کاهش دهید.

واقعا چه کسی اهمیت می‌دهد که چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خوب یا بد، شما باز هم فردا زنده‌اید و دوباره می‌توانید شانس خودتان را امتحان کنید. واقعیت دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر این شخص واقعا بهترین فرد ممکن باشد هیچ جای نگرانی نیست که چیزی باعث خراب شدن اولین قرار شود.

بیشتر بخوانید:  غلبه بر ترس از جواب رد شنیدن

3- چرتی کوتاه بزنید

قبل از اولین قرار این نکته بسیار مهم است که به وضعیت فیزیکی خود توجه ویژه‌ای کنید. چه احساسی دارید؟ آیا کاملا سرحال و آرامید؟ یا هرچه به زمان اولین قرار نزدیک می‌شود مدام خودتان را مشغول کاری می‌کنید و اجازه نمی‌دهید که مغز و ذهنتان استراحت کند. اگر این چنین است چند ساعت قبل از قرارتان چرت کوتاهی بزنید. با این روش ذهن و بدن خودتان را شارژ می کنید و با نزدیک شدن به لحظه‌ی دیدار، حالتی آرام‌تر و کنترل‌شده‌ خواهید داشت.

4- حواس خودتان را با کاری لذتبخش پرت کنید

اگر هیچکدام از روش‌های بالا جواب نداد، بهتر است همه چیز را راجع به قرار خود فراموش کنید و حواس خودتان را با کاری لذتبخش پرت کنید. مانند کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی یا نگاه کردن تلویزیون… هرچیزی که در اوقات فراغت خود از انجام دادنش لذت می‌برید. استرس را فراموش کنید و خود را در کار مورد نظر رها کنید.
کارهایی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند یک تکنیک فوق‌العاده برای غلبه بر استرس و اضطراب است. علت استرس محتوای حالت ذهنی شماست. و در چنین موقعیتی اگر به قرار خود فکر نکنید استرس ناپدید می‌شود.

البته وقتی که از فعالیت مورد نظر خود دست بکشید، استرس دوباره ظاهر می‌شود، اما این بار درصد زیادی از استرس را پشت سرگذاشته‌اید و با احساسی تازه و ذهنی خلوت‌تر به استقبال قرار خود خواهید رفت.

5- از نفس کشیدن خود آگاه باشید

حال تصور کنید که تنها سی دقیقه به قرارتان مانده و زمانی برای انجام هیچکدام از این کارها ندارید… در چنین موقعیتی تنها می‌توان نفس کشید…

به دم و بازدم خود توجه کنید و با تمام آنچه در بدن خودتان در حال رخ دادن است احساس هماهنگی کنید. نام این حرکت مدیتیشن و یا به طور ساده توجه به تنفس و جریان هوا در بدن است. هر عنوانی که روی آن می‌گذارید مهم نیست تنها انجام دادنش مهم است.

یک، سه، پنج یا ده دقیقه به نفس‌های خود دقت کنید و سپس متوجه تفاوت بین قبل و بعد این عمل خواهید شد. و از همه جذاب تر این است که می توانید این عمل را تا چند لحظه قبل از اولین قرارتان ادامه دهید و با ذهنی آرام به استقبال شخص مورد علاقه‌تان بروید.

بیشتر بخوانید:  تنفس صحیح راهی برای درمان استرس و اضطراب های روزمره


منبع: Goalcast

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | گوینده | علاقمند به طبیعت، دیدن و درون

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید