چه اتفاقی میفته اگه 30 روز دست از غر زدن و شاکی بودن برداریم؟

غر زدن

تا حالا به این فکر کردیم که در طول روز چند بار غر میزنیم و در حال شکایت کردن هستیم؟ 5 بار؟ 10 بار؟ یا 20 بار؟ یا حتی بیشتر!! واقعیت اینه که در طول روز، بارها و بارها مشغول غر زدن هستیم و شکایت کردن. فرقی نداره نسبت به چه چیزی شاکی هستیم، یا نسبت به خودمون غر میزنیم یا اعضای خانواده و یا دیگران. یا نسبت به اتفاقات روزمره و ده‌ها چیز دیگر.

امروز قراره در مورد یه چالش جدید حرف بزنیم. یه چالش به نام 30 روز بدون غر زدن و شاکی بودن.

بیایید برای شروع به زندگی روزمره خودمون نگاه کنیم. زندگی خودم رو مثال میزنم: « هر وقت یه ذره از سرعت اینترنت کم میشه نسبت بهش غر میزنم. یا هر وقت بی‌آر‌تی یا مترو دیرتر میرسه دوباره درگیر غر زدن میشم. هر وقت خوابم نمیبره. هر وقت غذا زود حاضر نمیشه»

اوایل فکر میکردم که در طول روز 10 یا 15 بار نسبت به آدمها و چیزهای اطرافم غر میزنم، اما قبل از اینکه که چالش رو شروع کنم یه روز تصمیم گرفتم که از اول صبح تا آخرای شب تعداد غرولندهای خودمو بشمارم… در پایان روز به نظرتون چند بار شاکی شده بودم؟ خیلی خیلی بیشتر از اونی که فکرش رو میکردم، بله 127 بار. این نتیجه برای خودمم هم واقعا تاسف برانگیز بود.

برای همین به شما توصیه می‌کنم قبل از اینکه بخواید به این چالش وارد بشید، بهتره یه روز تعداد شکایات و غرولندهای خودتون رو بشمارید. در پایان شب به عددی بسیار بیشتر از حد تصور خودتون خواهید رسید. در چنین زمانی با خودمون میگیم که خوب باشه .. من هر روز حدود n  بار غر میزنم و این روند رو برای تمام سال‌های گذشته ادامه دادم.. حالا میخوام یه تجربه جدید داشته باشم و سبک زندگی‌م رو در این زمینه تغییر بدم و میخوام ببینم چه تغییراتی در زندگی‌م رخ میده. بله من تصمیم میگیریم که 30 روز دست از شاکی بودن و غر زدن بردارم.

در ادامه با هم 7 تاثیر مثبت این چالش رو میخونیم:

1- شاکی بودن و غر زدن در مورد چیزهایی که هنوز اتفاق نیفتاده، یه اتلاف وقت به شمار میاد

در هفته‌ی اول یا دوم در این چالش، احساس قدرانی و شکرگذاری در شما پدیدار میشه. کم کم عادت خواهید کرد که پرسپکتیو و دید خودتون به مسائل رو تغییر بدید. به جای اینکه در اولین لحظه شروع به شکایت کردن کنید، چند لحظه به خودتون وقت خواهید داد تا ماجرا رو از یه زوایه دیگه هم ببینید. در چنین زمانی دیگه دست از شکایت کردن‌های بیهوده برمیداریم و انرژی خودمون رو هدر نمیدیم.

2- شکایت در مورد چیزهایی که در کنترل شما نیست کاملا بی فایده است

خیلی از شکایات روزمره و غر زدن‌های افراد، مربوط به چیزهایی است که روی آنها کنترل ندارند. در زندگی روزمره با مسائل و ماجراهایی مواجه میشیم که قدرت کنترل و مدیریت اونها رو نداریم. مثل دیر اومدن مترو یا قطع شدن اینترنت یا برق. در حقیقت من و شما نمی‌تونیم روی دیر یا زود رسیدن مترو تاثیر داشته باشیم، یا قطع و وصلی اینترنت و جریان برق از کنترل من و شما خارجه. پس چرا باید در مورد اینجور چیزها غر بزنیم؟

خیلی از شکایت‌ها و غرولندهای ما مربوط به اینه: «اگه این اتفاق بیفته چی؟ اگه اون مسئله اونطوری پیش بره چی؟»

در نقطه‌ی مقابل مسائلی وجود دارند که باعث ناراحتی ما میشند و خوشبختانه ما روی چنین مسائلی قدرت کنترل نداریم و میتونیم اونها رو تغییر بدیم. آقای «بن رود» مدیر موسسه‌ی رود در این باره میگه: «بهترین کار اینه که به جای غر زدن در مورد چیزی، یه جایگزین مناسب دیگه براش پیدا کنید. »

3- تمرکز روی لحظه‌ی حال بیشتر خواهد شد

بعد از گذشت چند روز از چالش شکایت نکردن، متوجه خواهید شد که بسیاری از غر زدن‌های روزمره، مربوط به چیزهایی است که هنوز اتفاق نیافتاده.

چه بخوایم و چه نخوایم، غر زدن در مورد چیزهایی که هنوز اتفاق نیافتاده، یه اتلاف وقت بزرگ به شمار میاد. با گذشت زمان، کم کم عادت خواهیم کرد که در مورد چیزهای غیرواقعی غر نزنیم و به مرور بیشتر میتونیم در لحظه‌ی حال حضور داشته باشیم.

4- غر زدن برای شروع یه مکالمه

تا حالا برای شما هم پیش اومده که وقتی یکی از همکاران یا دوستان خود رو دیده باشید و اولین موضوع مورد بحث بین شما، غر زدن در مورد چیزی بوده؟

راستش رو بخواید خیلی از ما دیالوگ با افراد رو اینگونه شروع می‌کنیم. مثلا در جمع دوستانه‌ای شاید به بقیه بگیم که «این روزها خیلی سرم شلوغه و فرصت هیچ کاری رو ندارم… کاش یه ذره وقت آزاد بیشتری میداشتم و …»

بنابراین بهتره در مورد چیزهای مثبت و بهتری سرصحبت با افراد رو شروع کنیم. مثلا در یه روز بارانی، به جای غر زدن در مورد ترافیک سنگین خیابون، میتونیم به بغل دستی خودمون بگیم که شهر چقدر به بارون نیاز داشت.. یا چقدر قطره‌های بارون کوچک و دوست داشتنیه.

وقتی با دیگر افراد یه گفتگوی مثبت رو آغاز می‌کنیم، دیگران نیز به نوبه‌ی خود می‌توانند انرزی مثبت کلمات رو دریافت کنند و آنها نیز ترجیح خواهند داد که مثبت باشند.

5- تمرکز روی شخصیت خودمون بیشتر میشه

اساسا خیلی از شکایات و غرولند‌هایمان مربوط به رفتار و کارهای دیگران است. مثلا «چرا دوستم اینقدر دیر اومد؟ یا در ترافیک و خطاب به ماشین جلویی: چرا اینقدر یواش و آهسته حرکت میکنی آخه؟»

این چالش به ما آموزش میده که بیشتر روی کارها و رفتار خودمون تمرکز کنیم تا رفتار و کارهای دیگران. اکثر اوقات تمرکز و توجه بیش از حد به رفتار و کارهای دیگران، منجر به قضاوت کردن آنها میشه و به نوعی در درون خودمون، همیشه‌ی اوقات تبدیل به یه قاضی میشیم. اما وقتی بتونیم قدرت تمرکز خودمون رو بیشتر معطوف به رفتارهای شخصی‌مان کنیم، طبیعتا این تمرکز و توجه موجب رشد فردی و بهبود شخصیت‌مان خواهد شد. رشد فردی و بهبود مستمر شخصیت همیشه با موفقیت و خوشبختی همراه بوده و هست.

بیشتر بخوانید:  چطور با خود صحبت می‌کنید؟

6- تبدیل به فردی شادتر خواهید شد

وقتی به چیزهایی که ما رو ناراحت میکنه یا در زندگی‌مون زیاد مناسب نیست توجه می‌کنیم، طبیعتا وارد فضای بدبینی و نگرانی خواهیم شد. هر چقدر که این روند ادامه پیدا کند، بیشتر و بیشتر درگیر این احساسات منفی خواهیم شد.

به افرادی که اهل شکایت و غرولند هستند توجه کنید. در بدن این افراد سطح ترشح هورمون استرس بسیار بیش از حد معمول است. عادت شاکی بودن آنها باعث میشه کیفیت زندگی‌شان به طرز بسیار زیادی افت کند. الیسا نیکو یک روان درمانگر است و دراین باره می‌گوید: «برعکس، هنگامی که در زندگی تصمیم می‌گیریم روی چیزهای مثبت تمرکز کنیم، چشم انداز و شیوه‌ی زندگی ما خود به خود تغییر خواهد کرد»

بیشتر بخوانید:  7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب

7- رها کردن عادت غرولند، باعث ایجاد حس قدرانی و شکرگذاری بیشتر میشه

هر زمان که چیزی شما رو وسوسه کرد تا شاکی باشید و غرولند بزنید، به موقعیت فعلی دوباره نگاه کنید و چیزی برای تشکر و قدرانی پیدا کنید.

هر وقت که در مورد چیزی سپاسگذار باشید، در وجود شما احساس شادی و خوشبختی پدیدار میشه. به معنایی دیگر هر زمان که در مورد چیزی سپاسگذار باشیم، به هسته‌ی وجودی‌ خودمون القا میکنیم که یه چیزی برای شکرگذاری وجود داره و این یعنی: « زندگی من اونقدرا هم که فکر میکنم تهی و بی معنی نیست. چقدر خوبه که چیزی در زندگی دارم و میتونم برای داشتن‌ش شکرگذار باشم.»

همچنین سپاسگذاری باعث میشه به چیزهای ارزشمند زندگی‌مون دوباره توجه کنیم، خوشبختی‌های کوچکی که ممکن است از یادمان رفته باشد. بله نور سپاسگذاری باعث میشه دوباره این خوشبختی‌های کوچک زندگی‌مون رو دوباره کشف کنیم.

بیشتر بخوانید:  آیا امروز میتونی یک درصد بهتر از دیروزت باشی؟


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید