۳ نکته‌ی ضروری برای افزایش تمرکز

قدرت تمرکز

دنیای امروز چیزهای فراوانی به ما پیشنهاد می‌دهد، کارهای متفاوت و رنگارنگی که هر لحظه می‌خواهیم آنها را انجام دهیم. در زندگی روزمره‌‌ با هزاران کار و ایده‌ی مختلف روبرو می‌شویم که اگه حواس‌مون نباشه، می‌تونه به راحتی منجر به کاهش تمرکز ما بشه.

امروزه تمامی جوامع در دنیا، با سرعت فوق‌العاده زیادی حرکت می‌کنند. این سرعت زیاد جامعه و انسان‌های اطراف‌مان، باعث میشه اهداف بلند مدت خودمون رو فراموش کنیم  چون درگیر حواس پرتی می‌شویم.

بین این همه عجله و اضطراب، حواس‌ پرتی‌های مختلف به سمت ما هجوم می‌آورند و در نهایت روی قدرت تمرکز ما تاثیر منفی به جا می‌گذارند. در ادامه با ۳ نکته‌ی ضروری برای افزایش تمرکز آشنا خواهید شد.

حذف حواس پرتی‌ها

وقتی به چیزهای اطراف‌مان نگاه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که چقد چیزهای بی ربط و بی ارزشی در اطراف خود نگه داشته‌ایم.

به محیطی آروم و ساکت بروید و به ذهن و افکار خود با دقت نگاه کنید. با توجه بیشتری به زندگی خود نگاه کنید. چه چیزهایی برایتان کار نمی‌کند؟ چه چیزی را دارید که منجر به بهبود زندگی شما نمی‌شود؟ بزرگترین حواس پرتی شما چیست؟

 فرقی نمیکنه این چیزهای نامناسب مربوط به رابطه‌مون باشه یا طرز تفکر و یا حتی ممکنه مربوط به یکی از عادات روزانه باشه. این مسائل و کارهای نامناسب رو شناسایی کنید و سپس اونها رو رها کنید.

در ابتدا براتون سخت به نظر میرسه چون دارید سبک زندگی خودتون رو تغییر میدید. اما هر چقدر تعداد حواس‌پرتی‌های خودتان را کاهش دهید، قدرت تمرکز شما نیز خود به خود بیشتر خواهد شد. به معنایی دیگر وقتی چیزهای بی ربط از ذهن شما پاک میشه، بنابراین فضای بیشتری از ذهن به کارهای مهم و ضروری اختصاص پیدا خواهد کرد.

حذف کارهای غیرمفید از زندگی، یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش قدرت تمرکز به شمار میاد. پس از همین امروز شروع کنید و به مرور تعداد حواس پرتی‌ها رو کاهش بدید.

البته استفاده کمتر از اینترنت و شبکه‌های مجازی و همچنین افزایش مهارت‌های ارتباطی با افراد در دنیای واقعی، یکی دیگه از روش‌های موثر برای افزایش تمرکز به حساب میاد. تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد ثابت می‌کنه که یادگیری در نحوه‌ی برقراری ارتباط با افراد، منجر به تقویت تمرکز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  بهترین موسیقی بی کلام برای درس خواندن، تمرکز و مطالعه

به پاداش نهایی توجه کنید

برای تمرکز روی اهداف بزرگتر، ابتدا باید بین زندگی شخصی و کاری خود تعادل ایجاد کنید. نه بیش از حد کار کنید و نه به به زندگی شخصی خود به چشم کالایی بی اهمیت نگاه کنید.

اگر شخصیت خود را نادیده بگیرید و مدام دچار سرزنش‌های درونی شوید، نتایج نهایی بسیار بدتر از آنچه تصور می‌کنید می‌شود. نادیده گرفتن شخصیت درونی خودمان منجر به تصمیم‌ گیری ضعیف، خلاقیت کمتر، کار بی کیفیت و تمرکز پایین می‌شود.

نوشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت موجب افزایش تمرکز و دقت برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگتر خواهد شد. بعد از بیدار شدن از خواب نیز می‌تونید لیست‌ کارهای مورد نیاز همان روز رو در گوشی یا کاغذ یادداشت کنید.

نوشتن لیست کارهای روزانه باعث میشه تا بهتر اولویت‌ها رو بشناسیم و اتلاف وقت کمتری داشته باشیم.  شناخت اولویت‌های روزانه منجر به افزایش تمرکز و بهره وری خواهد شد، بنابراین هر روز صبح بعد از بیدار شدن، لیست‌های کارهای مورد نیاز رو یادداشت کنید و در طول روز آنها را انجام دهید.

مدیریت زمان در زندگی روزمره، یه روش موثر دیگه برای افزایش تمرکز به شمار میاد. برای تقویت تمرکز سعی کنید اول کارهای مشکل و سخت رو انجام بدید. وقتی سخت‌ترین کارها رو در اول روز به پایان می‌رسانیم، در باقی روز احساس سبکی خواهیم کرد پس برای انجام کارهای ساده‌تر تمرکز بیشتری خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:  اهمیت داشتن عادات روزانه

آهسته‌تر زندگی کنید

امروزه تمام جوامع دنیا، با سرعت بسیار زیادی در حرکت هستند. در این بین نباید اجازه بدهیم که سرعت جامعه باعث کاهش تمرکز ما بشه.

جالبه بدونید که به طور متوسط یک فرد با ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ پیام بازاریابی در طول روز مواجه می‌شود. انسان‌ها حدود ۲ ساعت از زمان خود در طی روز را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند و بطور متوسط ۸ ثانیه به هر پست توجه می‌کنند.

به این سرعت سرسام آور نگاه کنید. این همه سرعت؟ چه خبره؟ شاید این همه سرعت و عجله واقعا ضروری نباشه. یادتون باشه برای بهبود سلامتی ذهن و جسم، باید از سرعت زندگی روزانه خودمون کم کنیم.

خوب تا اینجا درست، اما بین این همه عجله و اضطراب، برای افزایش تمرکز چیکار میشه کرد؟ بهتره در طی روز چندین بار فعالیت‌های مربوط به ذهن آگاهی رو تجربه کنید، همانند مدیتیشن.

فراموش نکنید که قدرت تمرکز میتونه روی جنبه‌های زیادی از زندگی تاثیر گذار باشه. جنبه‌های مثل: روابط، کار، یادگیری و سلامت ذهن و جسم.

به رضایت فردی خود بیشتر اهمیت بدید. در طی روز،  مدت زمانی رو به انجام کارهای مورد علاقه‌تون اختصاص بدید. کارهایی همچون: ارتباط با طبیعت، ورزش و پیاده روی، گوش دادن به چند تا موزیک خوب، مطالعه‌‌ی چند صفحه از کتاب مورد علاقه‌تون وهرکاری که به آن علاقه داشته باشید.

داشتن رضایت فردی بسیار مهمه. پس به خودتون حق بدید و هرازگاهی کارهای مورد علاقه‌تون رو انجام بدید. انجام کارهای مورد علاقه موجب افزایش حس رضایت از خودمون میشه و حس رضایت بیشتر نیز منجر به افزایش تمرکز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای تبدیل مدیتیشن به یکی از عادات روزانه


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید