چگونه احساس شادی کنیم؟ 25 راه ساده برای اینکه در 5 دقیقه آینده احساس شادی کنید

چگونه احساس شادی کنیم

با وجود اینکه برخی از عوامل مؤثر بر شاد زیستن از کنترل ما خارج است اما همیشه می‌توانیم با انجام چند کار کوچک زندگی شادتر و هیجان‌انگیزتری داشته باشیم. در ادامه چند راهکار ساده برای شادتر کردن لحظات شما معرفی می‌کنیم. سعی کنید روزانه چند مورد از آنها را امتحان کنید و کیفیت روز خود را بهتر کنید.

در لحظه زندگی کنید و شاد بودن را به بعدا موکول نکنید.

1- صدایت را بالا ببر

هنگام خواندن آواز دلخواهت لبخند نزن، صدایت را بالا ببر و از آواز خوبت لذت ببر.

2- نکات مثبت زندگی‌تان را بنویسید

آیا می دانستید نوشتنِ روزانه حداقل سه نکته‌ی مثبت از زندگی یا شخصیت‌تان شما را خوش‌بین‌تر می‌کند، انگیزه‌ی شما را بیشتر می‌کند و در عین حال باعث کاهش استرس هم می‌شود!

3- تمام روز خودتان را در خانه حبس نکنید

فقط چند دقیقه بیرون رفتن و در معرض هوای تازه بودن می‌تواند دیدگاه و افکار شما را تغییر بدهد و باعث شود به اتفاقات جدید فکر کنید.

4- پیاده‌روی کنید

آیا می‌دانستید 20 دقیقه پیاده روی باعث سریع‌تر شدن پمپاژ قلب و کاهش استرس می‌شود!

5- شعاری برای خودتان بسازید

شعاری شجاعانه یا رنگ‌های جسورانه به تن کن یا بدان که تنها چیزی که برای رنگ و لعاب دادن به روز کسالت‌آورت خواهی داشت، دست و پا زدن‌های معمولت خواهد بود.

6- خودتان را تقویت کنید

مواد مغذی سالم مثل میوه، سبزی و پروتئین را در برنامه‌تان بگنجانید. وقتی بدن‌تان سالم باشد و احساس خوبی داشته باشد، این انرژی به مغزتان هم منتقل می‌شود و به این ترتیب حال خوب در تمام وجودتان جاری می‌شود.

7- برای یکی از عزیزانتان یادداشت بگذارید

با گذاشتن یک یادداشت ساده روی آینه حمام مثلا «تو خیلی زیبایی» یا «دوستت دارم» عزیزان‌تان را خوشحال کنید و با شاد کردن آنها محیط مثبتی برای خودتان فراهم کنید.

8- یک کار را انجام دهید و به پایان برسانید، حتی یک کار خیلی ساده

خواه فرستادن یک ایمیل که چند روز است به تأخیر انداختید یا تمیز کردن میز ناهارخوری. فقط سعی کنید یک کار کوچک از لیست «باید انجام شود» کم کنید و به لیست «انجام شده» اضافه کنید. این کار کوچک باعث یک احساس آرامش روحی بزرگ می‌شود.

9- شکرگذاری کنید

یک قدردانی و شکرگذاری کوچک می‌تواند دیدِ شما را به زندگی و داشته‌هایتان بهتر کند و باعث  احساس آرامش شود.

10- یک چیز جدید یاد بگیرید

خواه خواندن یک مطلب کوچک در ویکی‌پدیا که چیز جدیدی به شما یاد می‌دهد و انگیزه شما را زنده می‌کند و خواه یک ویدیوی آموزشی کوتاه در یوتیوب. دنیای دیجیتال پر از راه‌های متنوع برای یادگیری سریع چیزها و پیشرفت کردن است. حتی آموزش‌هایی برای شاد زیستن هم می‌توانید پیدا کنید.

11- شنونده خوبی باشید

یک مکالمه‌ی معنادار، گفت و شنود با ارزش میتونه احساس خوب بودن رو درون شما بهبود ببخشه.

12- رهاش کنید. ازش دل بکنید

با جدا شدن از احساسات منفی گذشته باعث شاد کردن خودتون میشید

13- محکم و استوار باشید

ژست ظاهری ما بیان میکنه که چه احساسی داریم پس محکم بایستید و مثل یک مدیر قدم بردارید

14- یه چیز جدید امتحان کن

از روتین خودت جدا شو و یه چیزایی رو تغییر بده. این میتونه به سادگی پیاده روی توی یه خیابون متفاوت باشه. هر چیزی که شما رو از حالت زندگی اتومات دربیاره و باعث بشه در جایی که هستید زندگی کنید.

بیشتر بخوانید:  چطور با خارج کردن ذهن از حالت اتوپایلوت گامی موثر در جهت تحقق رویاهایمان برداریم؟

15- پول خرج کنید

پروفسور مایک نورتون استاد دانشگاه هاروارد توصیه می‌کند برای دیگران هزینه کنید تا با پس گرفتن آن حس خوبی پیدا کنید.

16- به یک دوست پیغام دهید

برای یک دوست پیغام بگذارید و به او بگویید که چقدر فوق‌العاده و منحصربفرد است. این ابراز احساسات باعث می‌شود خودتان از داشتن چنین دوستانی احساس خوشحالی کنید.

17- برنامه‌های مختلف بچنیند

هر برنامه‌ای را که بتواند لذت و هیجان به لحظه‌هایتان هدیه کند عملی کنید. حتی یک اتفاق کوچک مثل دعوت کردن یک دوست برای خوردن قهوه. غافلگیر کردن دیگران سلاح مخفی احساس شادی است.

18- به کسی کمک کنید

احساس افسردگی و سکون می‌کنید؟ یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای این که  احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید این است که به یک نفر محبت کنید، کمک کنید یا کاری برایش انجام دهید. وقتی با میل خودتان کاری از سر لطف برای کسی انجام می‌دهید انرژی درونی خودتان چند برابر بیشتر می‌شود.

19- از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید

اگر همیشه خودتان را با کسانی مقایسه می‌کنید که به هر دلیلی خیلی جلوتر از شما هستند هیچ جای تعجبی ندارد که احساس سرخوردگی کنید. اما یادتان باشد به جای مقایسه بهتر است روی توانایی‌های خودتان تمرکز کنید و تأثیر آن را در شادی درونی خود ببینید.

بیشتر بخوانید:  چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم؟

20- لبخند بزنید

بر اساس تحقیقات ثابت شده است کسانی که بعد از یک فعالیت استرس‌زا لبخند می‌زنند ضربان قلب‌شان خیلی سریع‌تر از کسانی که این کار را  نمی‌کنند آرام می‌شود. حتی اگر آن لبخند ساختگی باشد تأثیر خودش را می‌گذارد.

21- قدرت رنگ‌ها

از رنگ محبوب‌تان بیشتر استفاده کنید چه در منزل و چه در رنگ لباس‌هایتان. وقتی احساس خمودگی و افسردگی می‌کنید یک شاخه گل به رنگ مورد علاقه‌ی خودتان بخرید و در اتاق یا روی میز قرار دهید. همین کار کار ساده چشم‌انداز فضای اتاق شما را دلچسب‌تر می‌کند.

22- به خودتان توجه کنید

گاهی یک خوش‌گذرانی خیلی کوچک همان چیزی است که لازم داریم تا شور و هیجان در ما زنده شود. پس آن را از خود دریغ نکنید.

23- چیزی بخوانید

مجله مورد علاقه‌تان که پر از اخبار گوناگون و شایعات است یا وبلاگ موردعلاقه‌تان را بخوانید. صرف چند دقیقه وقت برای چیزی که از آن لذت می‌برید به شما انرژی مثبت می‌دهد. بعلاوه ممکن است چیز جدیدی هم یاد بگیرید.

24- یک چیز جذاب و خیلی بامزه ببینید

دیدن یک چیز جذاب در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود لبخند بزنیم و همین لبخند به روح ما شادی می‌بخشد.

25- در هر موقعیتی مثبت فکر کنید

مهم نیست چیزها چقدر بد به نظر برسند یا آنطور که ما می‌خواهیم پیش نروند. همواره شکرگذار باش. آب گرم در یک روز سرد؟ فوق العاده است. آب سرد در یک روز گرم؟ باورنکردنی است. شما واقعا خوش‌شانس هستید که برای تجربه‌ی آن موقعیت آنجا هستید. لذت ببرید.


منبع: Happier

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

الهام افسری

عاشق نوشتن، کد زدن، تحلیل داده و زندگی پر از ریاضی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: