15 راهکار برای رسیدن به حال خوب و حس خوشبختی در زندگی

حس خوشبختی
مراقبت بهتر از بدن باعث افزایش فوری حال خوب می‌شود. تمرین فیزیکی و تغذیه‌ی سالم اثرات مستقیمی بر سلامت جسم و ذهن دارد و باعث می‌شود انسان با افسردگی و اضطراب به صورت موثرتر کنار بیاید.

اما علاوه بر فعالیت‌های فیزیکی، روش های بسیاری وجود دارند که باعث رسیدن به خوشبختی و افزایش حال خوب در زندگی می‌شوند. در حقیقت حال خوب با تعادل، ادراک صحیح، پذیرش و رشد پایدار شخصی ارتباط تنگاتنگی دارد. در ادامه 15 روش در این رابطه خواهید خواند.

1- احساسات خودتان را بپذیرید

بعضی از محققان معتقدند که دلیل عمده‌ی مشکلات فیزیکی و روانی به علت عدم توانایی کافی ما برای تجربه‌ی احساساتمان است. ما مدام در حال انکار، دفن کردن، پرتاب کردن، توجیه کردن و مخفی کردن غم، خشم و ترس‌های خودمان هستیم.
بسیاری از افراد انرژی بیشتری صرف پرهیز کردن از احساسات خود می کنند تا کسانی که احساساتشان را آزادانه تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی بهتر است به خودمان اجازه‌ای بی قید و شرط برای تجربه‌ی احساساتمان بدهیم. زمانی که آنقدر احساس امنیت ‌کنید که از حالت تدافعی خارج ‌شوید چه با خودتان و چه با کسی که به او اعتماد دارید، می‌توانید روی موقعیت حال حاضر تمرکز کنید، به طور کامل احساسات خود را تجربه کنید و خیلی بهتر علت ناکامی و ناخوشی خودتان را درک کنید.

همچنین نوشتن در مورد احساسات منفی کمک شایانی خواهد کرد. تحقیقات ثابت کرده افرادی که آغاز به نوشتن در مورد احساسات عمیق خود کرده‌اند، نسبت به قبل کمتر افسرده‌ می‌شوند و دیدگاه مثبتشان به زندگی افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: ۳ دلیل برای جلوگیری از سرکوب احساسات و تجربه‌ی کامل زندگی

2- هر روز در زندگی خطر کنید

همیشه وجود ساختار و نظم در زندگی حائز اهمیت است، اما گاهی وقتها ممکن است در یک خط مستقیم گیر افتاده باشیم. به این معنا که رشد شخصی شما متوقف شده باشد. در چنین موقعیت‌هایی خطر کردن می‌تواند شرایط را دگرگون کند.
خودتان را به چالش بکشید و هر روز در زندگی خود خطر کنید. خطر کردن به معنای ملاقات یک آدم جدید، اثبات کردن خودتان، اعتماد به دیگران، رقصیدن، تعیین یک هدف سخت در حین تمرینات ورزشی و هر چیزی که شما را وادار به خارج شدن از محدوده‌ی امن‌تان کند.

3- در لحظه زندگی کنید

بیشتر اوقات به جای پذیرفتن مسئولیت هر آنچه هستیم، هر آنچه در همین لحظه انجام می‌دهیم و می‌سازیم؛ مدام در کارهای گذشته گیر می‌کنیم یا مدام به کارهایی که دیگران در قبال ما انجام داده‌اند فکر می کنیم. این مسئله سلامت روان را به چالش می‌کشد. به جای این رویکرد و به جای تمرکز بیش از حد روی آینده یا گذشته بهتر است در همین لحظه زندگی کنیم.

بیشتر بخوانید:  زندگی در لحظه‌ حال : انتظار برای رسیدن زمان ایده‌آل را تمام کنید

4- درون‌گرا باشید

از زندگی کردن بدون ارزیابی خودتان پرهیز کنید. به عنوان مثال هرازچندگاهی از خودتان سوالاتی از این قبیل بپرسید: «آیا من در حال انکار و مقاومت در برابر چیزی در جایی از زندگیم هستم؟» یا گاهی از دور به خودتان نگاه کنید و منشا افکار و رفتارهای خود را کشف کنید.  مثلا ممکن است از خودتان بپرسید: آیا واقعا این نگرش به من کمکی میکنه؟ آیا اصلا این رفتار لازمه؟ آیا گزینه‌ی بهتری هم هست؟

5- بخندید

گاهی اوقات ما زندگی را بیش از حد جدی می‌گیریم. برای اثبات این موضوع بهتر است بدانیم که بچه‌ها به طور متوسط 200 بار در روز می‌خندند. اما افراد بزرگسال به طور میانگین روزانه فقط 15 بار می‌خندند. پس بهتر است از جدیت خود بکاهیم و از شادی و خنده استقبال کنیم.

6- ارزش‌های شخصی خودتان را مشخص کنید و طبق آن‌ها زندگی کنید

ارزش‌های درونی شما همانند یک سیستم جی‌پی‌اس درونی عمل می‌کند و راهنمای شما در طول زندگی خواهند بود و به شما در تصمیم‌گیری‌های مختلف یاری می‌رسانند. اینکه از ارزش‌های شخصی خودتان آگاه باشید و بر اساس آن‌ها زندگی کنید، باعث حس تعادل، اعتماد به نفس و رضایت می‌شود.

بیشتر بخوانید:  چرا از عشق میترسید؟ دلایل ترس از عشق بر اساس ماه تولد شما

7- استعدادهای  شخصی خودتان را تشخیص دهید و از آن‌ها بهره ببرید

استفاده از استعدادهای شخصی باعث افزایش انرژی و حس توانمندی در انسان می‌شود. بهتر است به کشف استعداد‌های بخصوص خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و از کشف بیشتر و پرورش آن‌ها غافل نشوید.

8- افکار خودتان را گلچین کنید

بدون اینکه حتی خودتان بدانید ممکن است در چرخه‌ای بیهوده از افکار منفی گیر افتاده باشید، چرخه‌ای که به نظر می‌رسد به صورت طبیعی جوانه زده است. این افکار نه تنها در حال درونی ‌ما ریشه می‌دوانند بلکه از جایی به بعد آن‌ها را به عنوان حقایق زندگی می پذیریم.
خوشبختانه ما می توانیم روی این افکار کار کنیم، و آن‌ها را همانطور که هستند ببینیم، یعنی: غیرحقیقی و قابل تغییر. پیشنهاد می‌کنم از بیرون به افکارتان نگاه کنید نه به عنوان جزئی از وجود خودتان. با این روش به مرور افکار منفی را شناسایی و با افکاری سازنده‌تر جایگزین خواهید کرد.

9- شکرگزاری را تمرین کنید

زمانی که شکرگزاری از موهبت‌های زندگی را فراموش نکنید، بخش بزرگی از زندگی‌تان دگرگون خواهد شد. برای شروع می‌توانید هر صبح سه مورد از چیزهایی که بابت وجودشان شکرگزارید بنویسید. لزومی ندارد حتما موارد کلی را یادداشت کنید، مثلا حتی «پنجره‌ای که آفتاب را به اتاق من دعوت می کند» می‌تواند یکی از موارد مورد نظر باشد.

10- یک اشتیاق را درون خودتان کشف کنید

زمانی برای کشف اشتیاق های درونی‌تان در نظر بگیرید. مثلا همین اواخر یکی از دوستانم نقاشی را امتحان کرد و متوجه استعداد و عشق قلبی‌ش به این کار شد. بدون شک همین حال خوب تاثیرات زیادی بر ابعاد دیگر زندگیش خواهد گذاشت.

موسیقی برای مدیتیشن

11- چیزهایی را در اولویت قرار دهید که باعث خوشحالی شما می‌شوند

گاهی اوقات در اثر تکرارهای هر روزه، به صورت خودکار نبض زندگی ما به شکلی ثابت در می‌آید و پس از مدتی این نبض تکراری خسته کننده و باعث افسردگی می‌شود. هر روز خودتان را با نوشتن جمله ای مثبت شروع کنید و یا هر صبح قبل از هر کاری، فعالیت لذت‌بخش و مورد علاقه‌ی خودتان را انجام دهید. به عنوان مثال مدیتیشن، یوگا و یا حتی شنا کردن در صبح‌ها، باعث افزایش و دوام حال خوب شما تا انتهای روز می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش برای رسیدن به یک زندگی شاد

12- از شر ذهنیت‌های  فاسد خود خلاص شوید

برای هر شخصی حداقل یک مورد فاسد و آزاردهنده وجود دارد که آرامش درونی و روانی اش را تقلیل می‌دهد. مثلا بعضی‌ها به شدت تحت تاثیر اخبار قرار می‌گیرند، یا اعتیاد شدیدی به نوع خاصی از اخبار دارند. در چنین حالتی کنترل ذهن و افکار شما از دست خودتان خارج می‌شود.
ذهنیت‌ها و رفتارهای فاسد خودتان را هر چند کوچک شناسایی کنید و راهی برای حذف  آن‌ها از زندگی روزمره‌ی خود پیدا کنید.

13- صدا و بوهای مثبت را در اطراف خود داشته باشید

محیط اطراف ما تاثیر بسیاری بر شدت حال خوب دارد. به عنوان مثال با استفاده از بو و رایحه‌هایی مانند لیمو، روغن نعناع یا روغن های معطر دیگری که دوس دارید، می‌توانید محیط زندگی خودتان را معطر کنید. همچنین پخش موزیک‌های مورد علاقه‌تان تاثیر چشمگیری بر دلنشین شدن فضای زندگی دارد.

14- الهام بگیرید

با هر چیزی که مواجه می‌شوید نکته‌ای برای الهام گرفتن پیدا کنید، از بازی نور خورشید روی دیوار و پرده‌ها تا گوش دادن به کتاب‌های صوتی در مسیر محل کار، و یا خواندن مطالبی که ایده‌های مهیج و الهام بخش به شما می‌دهد.

15- زمانی در طول روز برای مدیتیشن در نظر بگیرید

هر روز چند دقیقه برای نشستن، آرام گرفتن و نفس کشیدن عمیق در نظر بگیرید. بیشتر افراد تصور می‌کنند مدیتیشن عملی پیچیده و سخت است. اما شما به زمان و تلاش زیادی برای مدیتیشن نیاز ندارید. با هر روز چند دقیقه وقت گذاشتن تاثیرات شگفت‌انگیز مدیتیشن را در زندگی‌تان حس خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: پنج راهکار ساده برای انجام مدیتیشن

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید