با 10 تاثیر شگفت انگیز نظم در زندگی روزانه آشنا شوید

منظم بودن

هنگامی که تصمیم می‌گیرید منظم باشید و کارهایتان را با نظم پیش ببرید، تغییری اساسی‌ در زندگی‌تان رخ می‌دهد. داشتن نظم در زندگی روزانه بیش از حد تصور ما میتونه سودمند باشه. در ادامه با هم در مورد فواید نظم صحبت خواهیم کرد. این 10 نکته به ما ثابت می‌کند که تاثیر نظم در زندگی بسیار شگفت‌انگیز و غیرقابل انکار است.

1- اولویت‌های خود را بهتر خواهید شناخت

اهداف روشن و واضح، اولویت‌ بندی و نظم فردی همگی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. به مرور هنگامی که تبدیل به یک فرد منظم شدید، به آسانی می‌توانید کارهایتان را اولویت بندی کنید. در واقع افرادی که در زندگی روزمره‌ی خود نظم ندارند، نمی‌توانند کارهایشان را اولویت بندی کنند. بخاطر همین، بازدهی آنها بسیار کم‌تر می‌شود و زمان بیشتری تلف می‌کنند.

اولویت بندی یک ذهنیت روشن به فرد میده. این ذهنیت روشن باعث کاهش حواس‌پرتی‌های روزانه خواهد شد و در نتیجه فرد با تمرکز بیشتری میتونه کارهای خودش رو پیش ببره.

دیگر فواید اولویت بندی:

  • منجر به تمرکز بیشتر میشه.
  • تصمیم گیری بسیار آسان میشه و شک و تردید‌ها از بین میره.
  • اولویت بندی به زندگی شما چارچوب و ساختار می‌بخشه.
  • دیدگاه شما در مورد زندگی واضح و روشن‌تر میشه.

2- در اختیار خودتان خواهید بود

فوق‌العاده نیست؟ اینکه فرد بتونه رئیس زندگی خودش باشه، خودش اهدافش رو تنظیم کنه و به اونها برسه. به معنای دیگه، توانایی این رو پیدا می‌کنید تا عادت‌های خوب بسازید و عادات نامناسب رو ترک کنید.

بنابراین کمتر به سمت اعتیاد‌های مختلف خواهید رفت. زیرا شما خودتون ذهن رو کنترل می‌کنید و همچنین به دیگران اجازه نمی‌دهید که ذهن شما رو تحت کنترل داشته باشند.

3- احساس گناه شما از بین می‌رود

خیلی از ما بارها تصمیم گرفته‌ایم که در طی روز کارهای مشخصی انجام بدیم؛ مثلا روزی یک ساعت زبان تمرین کنیم یا هر روز ورزش کنیم. اما وقتی زندگی روزمره‌ی ما نظم نداشته باشه، نمی‌تونیم به خیلی از هدف‌های روزانه‌مون برسیم. و طبیعتا آخر شب احساس گناهکار بودن به ما دست میده و خودمون رو سرزش می‌کنیم. اما منظم بودن باعث میشه دیگه احساس گناه نکنیم. چون با داشتن نظم می‌تونیم به تمام اهداف روزانه‌مون برسیم.

4- استاندارد‌های زندگی افزایش پیدا خواهد کرد

در حقیقت شما از ارزش های خودتون آگاه هستید و میدونید که باید چیکار کنید، برای همین نسبت به زندگی خودتون یه نوع کنترل دارید. همچنین منظم بودن باعث بهبود سبک زندگی شما میشه و به مرور سطح استاندارد‌های زندگی‌تون را افزایش میده.

در چنین حالتی شما روی اهداف بلند مدت وقت می‌گذارید و دیگه هیچ حواس پرتی شما رو از هدف‌تون دور نمیکنه. به عبارتی شما به یک فرد غیرقابل توقف تبدیل خواهید شد.

5- احساس رضایت

داشتن یک زندگی منظم باعث القای حس رضایت به فرد میشه. در حقیقت نظم به ما کمک میکنه تا احساس واقعی رضایت فردی رو بچشیم.

6- مسیر روشن موفقیت

از بچگی به همه‌ی ما بارها گفته‌اند: «اگه منظم باشی میتونی به همه اهدافت برسی.»

این جمله همیشه درست بوده و در دنیای امروز نیز صدق میکنه. اساسا افراد منظم همیشه در مسیر موفقیت قرار دارند. این افراد کارهاشون رو همیشه اولویت بندی می‌کنند و به حواس پرتی‌های مختلف بها نمی‌دهند. افراد موفق از تمرکز بیشتری برخوردار هستند و در مورد خودشون ذهنیتی روشن دارند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، مسیر موفقیت در زندگی همیشه با نظم ارتباط تنگاتنگی داشته. اگه دوست دارید در رشته‌ی دانشگاهی و یا کسب و کار خودتون موفق بشید، باید منظم باشید.

داشتن نظم در زندگی روزمره، اونقدرها که فکر می‌کنیم سخت نیست. کافیه هر روز تلاش کنید و عادات خوب رو گسترش دهید. در نقطه‌ی مقابل سعی کنید عادات نامناسب رو هر روز کم‌رنگ‌تر از دیروز کنید.

7- افزایش اعتماد فردی

هر چه بیشتر منظم باشید، روی زندگی کنترل بیشتری خواهید داشت. پس به خودتون بیشتر اطمینان می‌کنید و از پتانسیل‌های واقعی‌تون به مرور آگاه می‌شوید.

8- بهبود روابط شخصی

رابطه‌ای که با خودتون دارید، به نوعی تعیین کننده‌ی رابطه شما با دیگران است. وقتی فرد نمی‌تونه به وعده‌های خودش عمل کنه پس نمیتونه به وعده‌هایی که به دیگران میده هم عمل کنه. منظم بودن باعث میشه فرد در زندگی اجتماعی خودش بیشتر قابل اعتماد باشه.

9- صرفه جویی در زمان

احتمالا خیلی از ما این تجربه‌ رو داشتیم: مثلا یه کار یا وظیفه‌ای رو قبول کردیم اما در انجام اون تنبلی کردیم. وقتی به خودمون اومدیم دیدیم که چیزی تا پایان موعد اون کار نرسیده.. در تمام این لحظات استرس و اضطراب به سراغ ما میاد و با خودمون فک می کنیم «اگه نتونم کارو خوب تحویل بدم چی … »

فراموش نکنید که نظم به شما این قابلیت رو میده که همه چیز رو به موقع انجام دهید. فردی که کارهاش رو به موقع تموم میکنه آرامش خاطر بیشتری داره و دیگه در بند این استرس و اضطراب بیهوده نیست. علاوه براین از زمان بهترین استفاده رو برده.

10- احساس راحتی و آرامش

در پایان روز، تمام کارهای مهم و ضروری رو انجام داده‌اید و در پایان روز طبیعتا احساسی از راحتی و آرامش در شما پدیدار میشه. پس از همین امروز قدمی در جهت نظم بیشتر در زندگی بردارید.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌هایی برای صبح زود بیدار شدن و سحرخیزی

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: