روش ترک گل: راهنمای جامع ترک ماری جوانا و گل

ترک گل و ماریجوانا

امروزه جوانان بسیاری در تمام شهرهای ایران گل یا ماریجوانا مصرف می‌کنند. البته این پدیده‌ی اجتماعی به ایران محدود نمی‌شود بلکه در اکثر کشورهای دنیا، اروپا و آمریکا به امری پذیرفته شده تبدیل شده است.

در جامعه اینطور جاافتاده که گل کشیدن منجر به اعتیاد نمی‌شود اما اگر هر روز گل بکشید، بعد از مدتی ذهن و مغز شما به این ماده عادت می‌کند. زمانی فرا می‌رسد که شما نمی‌توانید خود را بدون گل کشیدن تصور کنید. اگر شما هم چنین حسی دارید و فکر می‌کنید گل کشیدن مانعی برای رسیدن به پتانسیل‌های واقعی‌تان است، پس وقت آن رسیده در مسیر داشتن یک زندگی بدون ماری جوانا قدم بردارید. این راهنمای جامع به روش ترک گل و ابعاد متفاوت آن می‌پردازد و به شما کمک خواهد کرد در این مسیر با نگاهی روشن قدم بردارید.

نکته: در ایران، ماریجوانا با نام گل، وید، علف، گرس و جوینت نیز شناخته می‌شود و از مشتقات آن: چرس، بنگ، سیگاری، حشیش و غبار بدست می‌آید. تمام این مواد با اینکه نام‌های متفاوتی دارند حاوی ماده‌ی THC هستند. از این راهنما می‌توان برای ترک مصرف تمام این مواد استفاده نمود.

دلایل ترک ماریجوانا

با در نظر گرفتن تمام فوایدی که علم مدرن برای مصرف ماریجوانا مطرح می‌کند، اگر ماری جوانا به صورت مکرر و روزانه مصرف شود، می‌تواند نتایج منفی‌ای در طولانی مدت به ارمغان آورد.

اختلال در حافظه کوتاه مدت: استفاده مکرر از ماری جوانا منجر به اختلال حافظه کوتاه مدت خواهد شد که بطور بالقوه می‌تواند باعث آشفتگی و سردرگمی‌های روزمره شود.

تغییرات در خلق و خوی: استفاده از گل می‌تواند موجب نوسانات خلقی و تغییر شدید حالت فرد شود که در طولانی مدت اثرات روانی بخصوصی را پدید می‌آورد.

تاثیر در رشد: در نوجوانان و افرادی که هنوز در مرحله‌ی رشد هستند، ماری جوانا می‌تواند منجر به تخریب سلول‌های مغزی و مانعی برای رسیدن به پتانسیل‌های حداکثری در فرد شود.

مشکلات ریوی و تنفسی: گل کشیدن می‌تواند اثرات منفی مشابهی مانند سیگار روی ریه‌ها بگذارد.

افزایش ضربان قلب: مصرف مکرر ماری جوانا منجر به افزایش ضربان قلب خواهد شد. مخصوصا در افرادی که فشار خون یا سایر مشکلات عروقی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

درنهایت به یاد داشته باشید که گل کشیدن و مصرف مکرر ماری جوانا به صورت مزمن و بدون کنترل، منجر به مشکلات جسمی و اختلال‌های ذهنی بخصوصی خواهد شد. به معنایی دیگر مصرف گل در طولانی مدت منجر به کاهش سلامت روان و کیفیت زندگی می‌شود. اگر شما هم چنین چیزی را تجربه می‌کنید، زمان آن رسیده است که به یک زندگی بدون گل، وید و جوینت و ماریجوانا بازگردید.

آیا مصرف ماریجوانا اعتیاد آور است؟

مطالعات نشان می‌دهد حدود 30٪ از مصرف کنندگان منظم ماری جوانا به آن وابستگی پیدا کرده‌اند که همانند سایر اعتیادها به شمار می‌رود. موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر آمریکا گزارش می‌دهد حدود 2.5 میلیون نفر در ایالات متحده از وابستگی به ماری جوانا رنج می‌برند. این گزارش همچنین نقل می‌کند که اعتیاد به ماری جوانا می‌تواند دروازه‌ی ورود به مواد مخدر دیگری نیز باشد. به هر حال، اگر به مصرف ماریجوانا یا گل وابستگی پیدا کرده‌اید احتمالا زمان آن رسیده که به این موضوع نگاهی آگاه‌تر داشته باشید و تصمیمی جدید برای زندگی‌تان بگیرید. [1]

راهنمای قدم به قدم نحوه ترک گل و ماری جوانا

خرید و تهیه‌ی ماریجوانا را متوقف کنید

اگر خود را متعهد به یک زندگی بدون علف و وید کرده‌اید، این اولین قدم شماست. بر خلاف دخانیات یا الکل، دست برداشتن از خرید علف و ماری جوانا آسان‌ترین قسمت از ترک گل می‌باشد. به این دلیل که در ایران خرید ماریجوانا خیلی راحت و در دسترس نیست. مگر اینکه در آمریکا و یا کشور‌های دیگری باشید که مصرف تفریحی ماری جوانا در آن قانونی باشد.

به شما پیشنهاد می‌کنم که در اولین قدم، شماره‌ی دیلر و ساقی علف خود را از حافظه‌ی گوشی‌تان پاک کنید. با انجام اینکار، برای خرید ماریجوانا بیشتر سرویس خواهید شد و خوشبختانه می‌توانید بیشتر فکر کنید و به ذهن و وسوسه‌های آن بیشتر آگاه شوید. این مرحله تنها به نیروی اراده‌ی درونی نیاز دارد.

ممکن است با انگیزه‌ی مصرف دوباره‌ی گل مواجه شوید. شاید تلفن را بردارید یا به خانه‌ی یکی از دوستان‌تان بروید و برای یافتن ماریجوانا تلاش کنید، در چنین زمانی راهی برای منحرف کردن ذهن خود پیدا نمایید. مثلا مدتی را با عشق‌تان بگذرانید، یا با افراد خانواده و یا با دوستان غیر گل باز بیرون بروید. به دنبال سرگرمی و تفریحی باشید که در آن خبری از چت و چال شدن نباشد.

از لوازم گل بازی خلاص شوید

احتمالا همه‌ی ما در طول دوران گل بازی تمام لوازم مورد نیاز را تهیه کرده‌ایم. وسایلی مثل بانگ و چیلیم، پیپر، فیله و گریندر.

شما تصمیم گرفته‌اید که به دوران جدیدی از زندگی خود وارد شوید درسته؟ پس با عزمی راسخ تمام این وسایل را دور بریزید. اگر لوازم گران هستند و یا احساسی پشت آنهاست و دل‌تان نمی‌آید، میتوانید آن‌ها را به دیگران هدیه دهید. باید از شر اینگونه لوازم که به نوعی محرک شما هستند خلاص شوید. با انجام اینکار دیگر وسایل را نمی‌بینید و به صورت خودکار از شدت وسوسه‌های شما کاسته خواهد شد.

کنترل و مهار وسوسه‌ها بعد از ترک گل

ترک علف و ماری جوانا، همانند ترک ناگهانی سیگار و توتون، می‌تواند مواردی را در دوران ترک و پاکسازی به همراه خود آورد. جدی‌ترین و شاید سخت‌ترین این مشکلات، هوس‌های مداوم است. این هوس‌ها در قالب بهانه‌ها و دلیل‌های مختلفی برای شما ظاهر می‌شوند تا منطقی به نظر برسند. به یاد داشته باشید که این تنها حقه‌ی یک ذهن معتاد است. ذهن ما با پیش کشیدن دلایل به ظاهر منطقی سعی  می‌کند ما را فریب دهد تا دوباره به سمت مصرف گل برویم و تصمیم‌های خود را زیر پا بگذاریم.

بطور مثال بعد از ترک نیکوتین بدن به سرعت از آن پاکسازی می‌شود اما نکته‌ی منحصر به فرد در مورد کشیدن گل و علف این است که ماده‌ی شیمیایی فعال در علف یعنی THC در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. بنابراین حتی پس از قطع مصرف گل، مقادیر کمی از THC در بدن شما آزاد خواهد شد که همواره اشتیاق شما را به مصرف دوباره تحریک می‌کند.

مانند درمان جایگزین نیکوتین، شما فکر می‌کنید که مصرف دوباره به شما کمک خواهد کرد. اما توجه داشته باشید که انتشار این مقادیر THC بسیار کم است و از آنجایی که بدن به مقداری بسیار بسیار بیشتر THC عادت دارد، این فکر علیه شما به کار خواهد افتاد.

در مسیر ترک مصرف گل، کنترل هوس‌ها به مهمترین کار شما تبدیل می‌شود. از این‌ روش‌های پیشنهادی استفاده کنید تا هوس‌های خود را بی اثر کنید:

یک سرگرمی جدید پیدا کن

ساده به نظر میرسد اما در انحراف ذهن از مصرف دوباره‌ی گل خیلی موثر است. به سراغ یک سرگرمی و تفریح جدید بروید، مثلا کاری که دوست داشتید همیشه انجام دهید اما هیچ وقت فرصت انجام آن را پیدا نکردید. خود را در آن کار غرق کنید و خواهید دید به راحتی تمام وسوسه‌ها ناپدید خواهند شد. همیشه دوست داشتی نقاشی کنی؟ پس بهتره یک بوم و قلم‌مو و چند تا رنگ بخری و تمام رشته‌های ذهنی‌ت رو روی بوم بیاری.

به رویاهایت فکر کن

به گذشته فکر کن، به تمام لحظات کودکی که غرق در شادی و لذت بودی. فکر کنید و به یاد بیاورید. در سفر ترک ماریجوانا این فرصت را به خود بدهید که آزادانه به بزرگترین رویاها فکر کنید. به افرادی که همیشه آن‌ها را دوست داشتی. به کاری که حقیقتا برای انجام آن به دنیا آمده‌ای.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید و هر شب قبل از خواب، در آیینه با دقت به چشمان خود نگاه کنید، آنقدر به آیینه نزدیک شوید که دیگر بینی‌تان فاصله‌ای با آن نداشته باشد. در این زمان با نهایت جدیت از خود بپرسید که: «من باید چه کاری رو انجام بدم؟ من برای انجام چه کاری ساخته شدم؟» و مطمئنا جواب و نشانه‌ها برای راهنمایی شما پدیدار خواهند شد.

زمانی که اشتیاق واقعی زندگی‌تان را پیدا کنید، دیگر گل بازی و حشیش و وید مسخره‌ و بیهوده‌ترین کار دنیا به حساب خواهد آمد.

ورزش و فعالیت‌ فیزیکی

بدون شک ورزش یک درمان همه جانبه است، از بهبود سلامت کلی جسم تا کاهش علائم افسردگی. به سراغ ورزش مورد علاقه‌‌‌ی خود بروید: تمرین یوگا، دویدن، بدن‌سازی و فیتنس می‌تواند جز گزینه‌های همیشه در دسترس باشد.

نکته: به نقل از وبسایت علمی Healthline فعالیت‌های هوازی می‌تواند منجر به ترشح هورمون اندورفین (ایجاد حالت لذت و خوشی) و هورمون دوپامین (ایجاد لذت و حس پاداش) در مغز شود. [2] ترشح بیشتر این دو هورمون در مغز بدون شک شما را از مصرف ماریجوانا و حشیش بی نیاز ‌می‌کند. بسیار مهم است که در سفر ترک ماریجوانا حتما فعالیت فیزیکی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید.

با فواید بینظیر ورزش روی ذهن آشنا شوید و مطمئن باشید که ترک گل بسیار آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

با دوستان و افراد آگاه همواره در ارتباط باشید

صحبت و گفتگو با افراد آگاه و یا دوستانی که با آنها راحت هستید می‌تواند بسیار مفید باشد. نکته مثبت این است که آنها می‌توانند زاویه‌ای از زندگی را به شما نشان دهند که تا پیش از این، به آن توجهی نداشته‌اید.

همچنین می‌توانید با پرداخت هزینه از روانشناسان و یا کلینیک‌‌های ترک اعتیاد کمک بگیرید.

در سال‌های اخیر گروه‌هایی با عنوان معتادان گمنام گل در بیشتر شهرهای ایران تشکیل ‌می‌شوند. افراد حاضر در این جلسات، همگی در گذشته معتاد به ماریجوانا بوده‌اند و اکنون سعی در قطع مصرف آن دارند. بطور مثال در تهران جلساتی با این عنوان برگزار می‌شود که می‌توانید با جستجو آنها را پیدا نمایید.

از بیهودگی و اتلاف وقت پرهیز کنید

پرهیز از بیهودگی با مورد اول کاملا در ارتباط است. در واقع زمانی که چیزی برای انجام نداشته باشید، وسوسه‌ی مصرف گل بیش از پیش بر شما غلبه می‌کند. به این مورد آگاه شوید و وقت مرده‌ی روزانه را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید:  ۱۸ دلیل اهمیت برنامه ریزی روزانه زندگی و مدیریت زمان

روش ترک گل: 12 مرحله‌ برای روح‌های معنوی

این برنامه‌ی 12 قدمی به عنوان یک روش برای رهایی از اعتیاد به الکل مشهور شده است. شما می‌توانید از این برنامه‌ی 12 مرحله‌ای کمک بگیرید و بر هر نوع اعتیادی پیروز شوید.

در سال‌های اخیر انجمن‌هایی تحت عنوان معتادان گمنام یا الکلی‌های گمنام تشکیل ‌می‌شود. این گروه‌ها از این رویکرد 12 قدمی در روند احساسی مبارزه با اعتیاد استفاده می‌کنند تا به یکدیگر کمک نمایند و در این سفر حامی یکدیگر باشند. به همین دلیل میزان موفقیت افراد بیشتر می‌شود.

این برنامه برای افرادی که وابستگی عاطفی به سو مصرف مواد دارند و به دنبال پشتیبان هستند، بهترین گزینه به شمار می‌رود. البته این اصول با علم مدرن مطابقت ندارند اما برای برخی از افراد مانند راهی بسیار روشن است که در مسیر ترک اعتیاد باقی بمانند.

مراحل زیر برنامه‌ای است که در انجمن‌های معتادان گمنام آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد:

 1. اعتراف کنید که شما یک اعتیاد دارید و هر آنچه را که به دنبال آن می‌آید قبول کنید.
 2. برای غلبه بر اعتیاد خود از نیروی بالاتری کمک بخواهید (خدا، کائنات، جریان‌های انرژی، روح‌القدس و یا هر چیز دیگر)
 3. اراده‌ی خود را برای راهنمایی بیشتر به نیروی معنوی برتر خود پیشکش و تقدیم کنید.
 4. مسئولیت خطاهایی را که در نتیجه‌ی وابستگی به ماری جوانا ایجاد کرده‌اید را کاملا به عهده بگیرید.
 5. این اشتباهات را به خودتان و به افرادی که به آنان اطمینان دارید اعتراف کنید.
 6. تصميم بگيريد و آماده شوید كه قدرت بالاتر شما را از خطاهایتان پاک کند.
 7. برای از بین بردن این عیب‌ها کمک بخواهید.
 8. افرادی را پیگیری کنید که با تصمیمات خود به آنها آسیب رسانده‌اید.
 9. برای افرادی که در لیست شما هستند خطا‌هایتان را جبران کنید.
 10. عادت خود را ادامه دهید و یک لیست در مورد اشتباهات خود و کسانی که به آن‌ها بدی کرده‌اید را تهیه کنید.
 11. در دعا و نیایش شرکت کنید (چه از جنس دینی و چه غیر دینی)
 12. به بیداری، آگاهی و سلامتی برسید.

این برنامه برای افرادی مفید است که سوگند خورده‌اند در مسیر خود باقی بمانند. این 12 قدم روحانی و معنوی شاید چیزی باشد که شما را در نبرد با اعتیاد همراهی کند.

بیشتر بخوانید:  زندگی خود را پاکسازی کنید: ۶ راهکار برای ریست کردن زندگی و شروع دوباره

علائم و نشانه‌هایی که بعد از ترک گل و ماریجوانا با آن مواجه می‌شوید

تجربه‌ی هر فرد در ترک گل می‌تواند کاملا با فرد دیگری متفاوت باشد. شدت علائم ترک گل به یک سری عوامل بستگی دارد. بطور مثال تعداد دفعات مصرف گل در هفته، سلامت کلی فرد و یا مدت زمانی که شخص به گل معتاد بوده است. با این حال، علائم مشترک متداولی وجود دارد که معمولا در طی 24 تا 72 ساعت پس از قطع مصرف سنگین پدیدار می‌شود.

وسوسه‌ی دوباره برای مصرف ماریجوانا

گرچه بسیاری از مصرف کنندگان ماریجوانا باور ندارند که به این ماده معتاد هستند اما بسیاری از گل بازان سابق، اعلام کرده‌اند که در روزهای ابتدایی بعد از ترک با وسوسه‌های مصرف دوباره مواجه شده‌اند. این یک ویژگی بارز هر اعتیاد به شمار می‌رود: همانند اعتیاد به هروئین، الکل، قمار یا اعتیاد به خودارضایی و رابطه‌ی جنسی. طبق مطالعه‌ای که در سال 2017 منتشر شد، بیش از 75٪ شرکت کنندگانی که قصد ترک گل را داشتند، گزارش دادند که با وسوسه‌ی مصرف دوباره مواجه شده‌اند.

البته این وسوسه چندان پایدار نخواهد بود. کافی‌ست برای چند روز مقاومت کنید تا اثر وسوسه‌های مصرف دوباره کاهش یابد و به زودی ناپدید شود.

کج‌خلقی و زود رنجی

زود رنجی بعد از ترک مصرف گل می‌تواند خفیف و قابل کنترل باشد و یا به عصبانیت بیش از حد و پرخاشگری منجر شود. به یاد داشته باشید که این یک واکنش طبیعی برای ترک مصرف ماری جوانا به شمار می‌رود. اگر کج‌خلقی شما بیش از یک هفته طول بکشد، بهتر است از پزشک ، مشاور ترک مواد مخدر و یا از یک روانشناس کمک بگیرید. زیرا ممکن است این نشانه مربوط به موضوع دیگری باشد که استفاده از حشیش و ماریجوانا همانند یک نقاب آن را از شما پنهان نموده.

بیش از نیمی از افرادی که سعی در ترک ماری جوانا دارند، نوسانات خلقی، زود رنجی و یا اضطراب را گزارش میدهند. برخی دیگر نیز از پرخاشگری، عصبی بودن، بی قراری و عدم تمرکز خبر میدهند. نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که این علائم زودگذر هستند و تنها به این دلیل بوجود آمده‌اند که شما سعی در ترک گل دارید. امیدوار و مطمئن باشید که این علائم به زودی ناپدید خواهد شد و شما دوباره به حالت طبیعی خودتان باز خواهید گشت.

اضطراب و نگرانی

اضطراب می‌تواند هم ناشی از اُوردوز و هم از ترک مصرف گل بوجود بیاید. در میان گل بازان واژه‌ای به نام فریک (Freak) با نام علمی «پارانویا» جاافتاده است. به این معنی که وقتی فرد بیش از حد ماریجوانا مصرف می‌کند دچار یک ترس غیرمنقطی و وهم‌آلود می‌شود. این حالت شاید بعد از قطع مصرف نیز رخ دهد. توجه داشته باشید اضطراب نیز همانند زودرنجی، یکی از علائمی است که بعد از ترک مصرف رخ میدهد.

اگر بعد از گذشت یک هفته از قطع مصرف ماری جوانا باز هم شاهد احساس اضطراب و نگرانی بودید، به پزشک مراجعه کنید. . مصرف گل و حشیش گاهی اوقات میتواند منجر به اختلالات اضطرابی ناشی از مواد شود و احتمالا قبل از شروع مصرف این ماده، مشکل اضطراب در فرد وجود داشته است.

نکته: اگر بعد از قطع مصرف، بطور طولانی مدت پارانویا را تجربه کرده‌اید ، به ویژه اگر دچار خیال یا توهم شده‌اید، بسیار مهم است که توسط یک متخصص ارزیابی شوید. در ایران، کلینیک‌های ترک مواد و یا روانشناسان می‌توانند در حل این مورد به شما کمک کنند.

افسردگی

افسردگی و غمگین بودن همراه با نشانه‌هایی دیگر مانند کاهش علاقه به انجام فعالیت‌های روزانه و مشکل عدم تمرکز، یکی دیگر از مواردی است که احتمالا بعد از ترک ماریجوانا با آن مواجه می‌شوید.

گاهی اوقات تجربه‌ی افسردگی طبیعی است، کما اینکه امروزه بسیاری از آدم‌ها نیز به شدت درگیر افسردگی هستند. افسردگی برای افرادی که ماریجوانا را ترک میکنند کاملا عادی است. به معنایی دیگر، ما بعد از ترک گل کم کم متوجه می‌شویم که مصرف ماریجوانا چقدر نتایج منفی‌ای برایمان به بار آورده است و به مرور از حالات عاطفی واقعی‌مان آگاه می‌شویم. به این دلیل که مصرف گل همانند یک نقاب، احساسات واقعی‌مان را پنهان می‌کند.

به عنوان مثال، بسیاری از افرادی که ماری جوانا را بعد از چندین سال استفاده ترک می‌کنند، به این نتیجه خواهند رسید که بخش قابل توجهی از زندگی و زمان خود را از دست داده‌اند. گرچه این حس کاملا طبیعی است اما باید از این نتیجه‌ی مهم آگاه باشید تا تغییرات مثبت دلخواه‌ خودتان را در زندگی‌ ایجاد کنید.

نکته: اگر احساس افسردگی بیش از یک یا دو هفته به طول انجامید و بر عملکرد شما تاثیرگذار بود، یا اگر ترک مصرف گل یک تغییر بسیار بزرگ برایتان بنظر می‌رسد، بهتر است از یک پزشک، مشاور و یا از دوستان آگاه خود کمک بگیرید. مانند سایر تغییرات رفتاری، افسردگی نیز میتواند قبل از شروع مصرف گل در شما بوده باشد که مطمئنا قابل درمان است.

اگر به پزشک و مشاور اعتقادی ندارید، می‌توانید از این مقالات برای درمان افسردگی خود استفاده کنید. این مقالات مفید و کاربردی، بهترین‌ها به زبان فارسی هستند.

مشکلات مربوط به خواب

طبق مطالعه‌ای که در سال 2017 منتشر شد، حدود 47 درصد از گل بازان سابق، اختلالات خواب و بیداری همچون بی‌خوابی، رویاهای آشفته و تعریق شبانه را در طول دوره‌ی ترک گل گزارش کرده‌اند. [3]

نکته: به نقل از وبسایت علمی Verywellmind علائم بی‌خوابی بعد از قطع مصرف گل می‌تواند چند روز تا چند هفته ادامه یابد. برخی افراد اعلام کرده‌اند بعد از ترک ماری جوانا گاهی تا چند ماه بی‌خوابی را تجربه نموده‌اند.

گل بازان موفق به ترک گل گزارش میدهند که در خواب، خود را تماشا می‌کنند که در حال گل کشیدن هستند. این رویاهای زنده به طور معمول حدود یک هفته پس از ترک شروع می‌شوند و می‌تواند تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. اگرچه برخی از گل بازان سابق خبر داده‌اند سال‌ها بعد از ترک ماری جوانا این نوع رویاها را دیده‌اند.

برای تنظیم چرخه‌ی خواب و بیداری می‌توانید از این مقالات کمک بگیرید:

سردرد ناشی از ترک گل

البته همه‌ی افرادی که ماری جوانا را ترک می‌کنند دچار سردرد نمی‌شوند. اما برای آن معدود از افراد، سردرد میتواند بسیار شدید باشد، بخصوص در چند روز اول پس از ترک ماری جوانا. سردردها مانند سایر علائم ترک مصرف ماری جوانا معمولا بین یک تا سه روز بعد از ترک شروع می‌شوند و بین دو تا شش روز به اوج خود می‌رسند. این سردردها حداکثر قبل از دو هفته ناپدید خواهد شد.

دیگر نشانه‌های فیزیکی بعد از ترک گل

علائم فیزیکی ترک ماری جوانا ضعیف‌تر هستند و سریعتر از علائم ذهنی محو می‌شوند. تکرار و میزان مصرف ماری جوانا روی شدت علائم بعد از ترک تاثیرگذار است. دیگر موارد فیزیکی که احتمالا در سفر ترک گل با آن مواجه می‌شوید:

 • دل درد
 • تغییر در اشتها
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • علائمی شبیه آنفلوانزا مانند سردرد، تعریق ، لرزش، تب و لرز

نکته‌ی پایانی

به یاد داشته باشید که حقیقت، چیزی صلب و غیرقابل تغییر نیست. حقیقت هر فرد هر لحظه می‌تواند دگرگون شود. اگر فکر می‌کنید که گل کشیدن جزئی از حقیقت درونی‌تان به شمار می‌رود، پس به آن ادامه دهید و تمام شرم‌ها و سرزنش‌ها را کنار بگذارید و نهایت لذت را از آن ببرید.

تا قبل از شروع، ترک گل را به عنوان یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن برای انجام تصور می‌کنید. اما بعد از گذشت دو سه ماه متوجه خواهید شد حذف وابستگی به ماریجوانا بسیار آسان‌تر از تصور شخصی‌تان بوده است.

هدف از ترجمه و تالیف این مطلب، گردآوری راهنمایی جامع برای تمام جوانان ایرانی بود که می‌خواهند از شر این اعتیاد بیهوده خلاص شوند. اگر این مطلب برایتان مفید بود حتما آنرا با دوستان و افرادی که به این کلمات نیاز دارند به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر نظر و پیشنهادی دارید حتما در بخش نظرات با ما و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.


منابع:
 1. Drugabuse – Is Marijuana Addictive
 2. Healthline – Best Ways to Increase Dopamine Levels Naturally
 3.  Dovepress – The Cannabis Withdrawal Syndrome: Current Insights
 4. Verywellmind – How Long Does Withdrawal From Marijuana Last
 5. Vapingdaily – How to Quit Smoking Weed
این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

4 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید

error: